2017 Banka Kara Liste Ne Zaman Kalkacak?

Kara liste olarak adlandırılan kredi sicili, 2017 yılında kalkması bekleniyor. Yapılan düzenlemeler sonrasında kara listede olanlara kredi verme imkanı olacak. Peki banka kara liste ne zaman kalkıyor?

Kara Liste Nedir?

Biz buna kredi sicili bozuk olanlar veya kırmızı çizgi yiyenler olarak da adlandırabiliriz. Bu bireyler, bankalar ile araları kötü olan şahıslar veya kurumlardır. Genelde banka kredileri veya kredi kartlarını alarak, zamanında ödemelerin yapılmaması veya alınan tutarların geri ödenmemesi vb. durumlar neticesine bağlı olarak, bankalar ile aralarının açılmasıdır. Bu açılma yasala dayanakların devreye alınmasıdır.

Kara listede olanların kredi alması en az 5 yıl süre ile kısıtlanmıştır. Ödemelerini yapmadıkları takdirde hem yasal süreç hem de maddi icra takipleri yakalarını bırakmaz.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Aynı şekilde kara listede olanlara af şeklinde de değerlendirebiliriz. Hükumet tarafından 2017 başlangıcı itibari ile TBMM plan ve bütçe komisyonundan geçen proje ile artık sicil affı gelecek gibi. Gelecek olan kredi sicil affı ile kara listede olanlar kredi alabilecek.

[toc]

Kredi sicil affı ile bu kredilerden yararlanmak isteyenler ya borçlarının tamamını 6 ay içinde ödemeli ya da mevcut borçlarını yapılandırmaya sokmalılar.

Banka Kara Liste Ne Zaman Kalkacak?

Düzenleme TBMM plan ve bütçe komisyonu tarafından onandı ve meclise gönderildi. Bu durumda meclisin de onaylanması bekleniyor. Tarih aralıklarına bakıldığında şubat 2017 tarihinde bunun onaylanması ve geçmesi bekleniyor.

Eğer ki bu geçerse kara listede olanlar 1 hafta içinde yukarıda yazılanları yapabilir ve yeniden kredi alabilir. Kredi başvurularında kredi notuna bakılmadan kredi verilmesi söz konusu olabilir.