2017 Büyükanne Toruna Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

2017 yılında büyük annelerin toruna baktıkları ay için ödenecek maaşların şartları belli oldu. Söz konusu toruna bakım maaşı alma şartları arasında birçok özel durumların da olduğunu belirtelim.

Büyükanne Maaşı Şartları Nelerdir?

Gelişen düzenin getirdiği olumsuzluklar aile bireylerin birlikte çalışma sağlayarak hareket etmelerine yol açmaktadır. Özellikle anne adayları ya da anneler, evlerine destek olmak amacı ile iş hayatına atılım göstermeleri durumunda da doğmuş ya da doğacak çocukları için güven dolu ortam arayışına girer. Kreş, okul gibi ortamlar çocukların özellikle ilerleyen dönemler de dahil olacaklarını düşünmelerinden dolayı özellikle ufak yaştaki çocuklar için tercih alanlarını oluşturmamaktadır. Bu durumda devreye anneanneneler ya da babaanneler girer. Geliştirilen olanaklarla da bu kişiler devletten maddi destek almayı hak kazanırlar. Bu durumda kişilerin büyükanne maaşı şartları neler? Sorusunu düşündürür.

Olanak Detayları;

Büyükannenin teşvikten yararlanabilmesi için ilk adım annenin fiili olarak herhangi iş yerinde çalışıyor olmasıdır. Başvuru tarihleri 9-28 Şubat 2017 olarak belirlenmiş, tarih dışında herhangi başvurunun yapılması da söz konusu olmayacaktır. Proje kapsamında yapılan başvurular online olarak resmi site üzerinden gerçekleştirilmektedir. Burada sadece form doldurmak yeterli bulunmakla birlikte kurum içerisine iletilecek herhangi resmi evraka ihtiyaç bulunmamaktadır.

Sistem üzerinden başvuruda bulunamayan anneler, başvuru formunu doldurarak kendi bölgelerinde bulunan Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürlüklerine ya da İl Sosyal Güvenlik Kurumlarına teslim etmeleri gerekmektedir. Projenin detayında çocuğun 3 yaşının doldurmaması gerekmektedir. Büyükanneye yapılacak olan yardımında 12 ay aralıksız olarak 425 TL olarak belirleniyor.

Başvuru Şartları;

  • Türk vatandaşlığının bulunması,
  • Anne ve çocuğun belirlenen illerde ve aynı yerde ikamet ediyor olması,
  • Büyükannenin herhangi ruhsal ve bedensel olarak engelinin bulunmaması
  • Annenin en az 18 yaşında olması,
  • Annenin en az 360 günlük prim ödemesine tabi olması,
  • Destek boyunca ailenin herhangi bakıcı istihdam etmemesi
  • Annenin çalıştığı kurumla bağlantısında herhangi akrabalık derecesinin bulunmaması
  • Annenin analık hali süresinin tamamlanmış olması, fiilen çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.