2017 Çek Kıran Bankalar Hangileri?

Çek bozdurmak isteyen diğer adı ile çek kırdırmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır ülkemizde. Bu yüzden çek kıran bankaların hangileri olduklarına, buradan öğrenmek mümkün !

Günümüz piyasasında borçlanma kavramı oldukça gelişmiş bir hal almıştır. Piyasa da artık nereden bakarsanız bakın ya çek ya senet gibi uygulamalara gidilmiştir. Biri başkasından aldığı çeki mal ve hizmet karşılığında ona, o kişide sizden aldığı mal ve hizmet ya da borç karşılığında sizlere vermektedir. Bu süreç bu şekilde devam etmektedir. Özellikle çekler bile çok uzun vadelerde yazılmaya başlanmıştır. Bu çeklerin tahsilatını bankalar aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Bankaya tahsile vereceğiniz çek günü geldiğinde sizin adınıza banka tarafından tahsil edilerek o bankada ki hesabınıza aktarılmaktadır. Bankalar bu hizmet karşılığı sizlerde azda olsa bir komisyon almaktadır.

Çek kıran bozduran bankalar?

Şuan için Ziraat Bankasına verilen çekler için banka sizlerden 20 TL almaktadır. Çekin vadesi geldiğinde karşı hesap müsaitse sizin hesabınıza geçer bakiye fakat karşı hesapta yeterli bakiye bulunmuyorsa önce banka ile iletişime geçilerek ödeme durumu hakkında bilgi alınır. Müşteri biraz bekletilmesini ödeyeceğini beyan ederse o gün içerisinde ona süre tanınır. Fakat mesai çalışma saatleri içerisinde herhangi bir gelişme yaşanmaması tarafında çekiniz vurularak size teslim edilir ve hakkınızı artık kanun yolu ile aramanız gerekecektir.

Çek kıran bankalar hangileri? Diye merak ediyorsanız eğer bankalar çek kırma işlemi yapmazlar sadece tahsile alırlar. Bu işlemler yasal olmadığından sadece aracı firmalar bu işleri yapmaktadır. Sizlerde bu firmalar ile görüşerek çeklerinizi kırabilirsiniz. Tabi bunun için sizlerden komisyon alınmaktadır. Alınan komisyon bedeli çekin vadesine göre değişim göstermektedir. Tabi burada çekin güvenir olması da gerekir. Sizden alınan çek karşılıksız çıkarsa bu durumda sizlerde madur olabilirsiniz. O yüzden bu tür riskli işlere girmeden önce 2 kere düşünün ve ödenmesi garanti olan çekleri bu tür işlemlere sokun.