2017 Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi genelde her yılın sonunda insanların akıllarına gelse de, erkenden ödemek daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle 2017 emlak vergisi nasıl ödenir konusunda bu makalemiz ile rahatça emlak verginizi nasıl ödeyebileceğinizi anlamış olacaksınız.

Emlak vergisi; bazı araziler, binalar ve arsalar üzerinden ödenen vergilerdir. Belirtilen arazi, bina veya arsa tapusu her kimsenin üzerine kayıtlıysa vergi ödeme işlemini gerçekleştirecek şahıs da o olur. Bu vergiler ikiye ayrılmaktadır. Bina vergisi ve Arazi vergisi olarak adlandırılır.

Emlak Vergisi Ödeme Noktaları

Emlak vergisi ödeyecek arsa, bina veya arazi sahipleri bulundukları illerin belediyelerinde bulunan Emlak Vergisi birimlerine giderek emlak vergisi ödemesi yapabilmeleri mümkündür. Emlak vergisi ödemeden önce kişilerin emlak vergisi beyannamesi doldurması gerekmektedir.

Bu sebeple bu vergi için ellerinde bulundurması gereken bazı belgeler gerekmektedir. Bunlar; tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, binalar için yapı kullanma izninin fotokopisi, binaların bulunduğu adres, beyan sahibinin bulunduğu adres, beyan sahibinin bulunduğu ikametgâh adresi, vergi numarası.

Emlak Vergisi Ödeme Süresi

Emlak vergisi, yıl içerisinde iki taksite bölünmek üzere ödenmektedir. Belirli aylar içerisinde yapılan bu ödemelerin tarihleri ödemelerin yapıldığı bölgeye göre el değiştirmektedir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi, taşınmazlar sahiplerinden alınan bir vergi türüdür. Bu vergilerin de eşitli ödeme işlemleri vardır. Emlak vergisi ödeyecek şahıslar, bulundukları şehrin ve ilçenin belediyesine başvurarak ellerinde bulunan arazi, arsa veya bina üzerinden belediyeye emlak vergisini ödeyebilirler. Başka bir yol daha deneyerek, emlak vergisi ödeyecek olan kişiler, mükellef numarası ile PTT üzerinden bir havale ya da belediyelerin ödemeleri gerçekleştirdiği anlaşmalı bankalarının bulunduğu banka numaralarına göndererek ödemeleri gerçekleştirebilir.

Emlak vergisi ödemesi yapacak kişilerin bir diğer ödeme seçeneği ise, çağın önde gelen teknolojisi sayesinde internet üzerinden yapabilme imkânıdır. Emlak vergisi ödemek için belediyeye gitmeden bu işlemi hızlıca yapmak isteyen şahıslar, “E-Belediye” adlı sistem ile vergi ödemelerini çok daha çabuk gerçekleştirebilirler. Yeni bir ödeme sistemi olduğu için tüm belediyelerde yer almayan bu ödeme şeklini kullanmadan önce belediyelerden bilgi almak gerekmektedir.