2017 Kredi Sicil Affı Çıktı Şimdi Ne Yapmam Gerekiyor?

2017 kredi sicil affı, TBMM tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Kredi sicil affının çıkmasının ardından esnaf, kobi ve bireyler hızlıca bu durumdan yararlanmak isteyeceklerdir. Hali ile ne yapacaklarını henüz bilmeyen bireylerin olduğunu belirtelim.

Kredi Sicil Affı Çıktı

Hükumet tarafından esnafın borçlarını gidermesi, kobilerin desteklerini yenilemeleri ve bireylerin sicilinde sorun olmalarından dolayı bankalardan kredi başvurularını yeniden yapamaması gibi bir çok faktörlerden dolayı ” 2017 kredi sicil affı ” görüşmeleri başlamıştır. Bankalar birliği ve Kredi kayıt bürosu tarafından da desteklenen bu yasa, 2017 ocak 18 tarihinde meclis tarafından onaylandı.

Birçok birey kredi veya kredi kartı borçlarından dolayı sicili bozulduğu için bankalar ile arasını açmıştır. Kredi faizlerinin en düşük seviyelerde olduğu 2016 sonlarından itibaren, kredi sicili bozulan bireyler bunlardan yararlanmamakta idi. Ancak gelen kredi sicil affı sayesinde bunlara başvuru kapıları açılmıştır.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Sicil affı meclisten geçtiği için tek etken resmi gazeteden yayımlanmasıdır. Yani resmi gazeteden de yayın çıkarsa işlem başarılı sayılır.

Yatırım araçlarından bir tanesi kabul edilen kredilere başvurular hızla artıyor. Esnafı genci veya yaşlısı olsun kobiler dahil banka kredilerine gözünü dikmiş. Hem faiz oranları düşük hem de vade seçenekleri yüksek. Bir ihtiyaç kredisi başvurusunda dahi 48 aya kadar vade seçeneği var. Bu gibi işlemlerden dolayı borcunu ödemeyenler, kredi sicilini bozdurmakta. Hali ile borçların ödenmediği durumlarda 5 yıl bu kişiler kredi alamaz.

Gelecek olan kredi sicil affı sayesinde artık yeniden bu şahıslar kredi başvurusu yapabilir. Özellikle bankalar başvuruları alırken, bu bireylerin kredi notuna bakmayacak sadece gelir durumuna bakacak. Kobi işletmeleri için ise, yüksek bütçeli kredi başvuruları başlayacak.

Kredi Sicil Affı Resmi Gazete

Resmi gazetenin bu hafta sonu çıkması bekleniyor. Gelecek olan bu gazeteyi internet üzerinden okuyarak karara bakabilirsiniz. Karar niteliğindeki metni buradan http://www.resmigazete.gov.tr/default.aspx# okuyabilirsiniz.

Sicil affını bekleyen en az 1,5 milyon kişi var bunlar arasında bireylerden çok esnafların olduğunu belirtelim. Biz genelde bunlara kobi demekteyiz. İşletmelerini genişletmek veya büyütmek için banka kredilerine başvurmakta ancak ödemelerini yapmamakta idiler. Hali ile sicili bozulan esnafa kredi verilmemektedir.

2017 Sicil Affından Nasıl Yararlanırım?

Hükumet tarafından ilgili metinde şu ibareler var : Ya borçlarınızı 6 ay içinde tamamını ya da bu borçları yapılandırma karşılığında , sicil affından yararlanabilirsiniz.

Sicil affından yararlananlar hangi bankaya borçlu iseler o bankanın şubesine giderek, bilgi almalıdır. Borçlarını yapılandırmak isteyenler de banka şubesine giderek, mevcut borçlarını yeniden ödeme planı çıkartabilir. Yeni kredi veya kredi kartı başvuruları yapabilir.

Kara Listeye Girenlere Sicil Affı

Kara listeye girenlere af kapsamında bu şahıslar da aftan yararlanacak. Özellikle banka veya merkez bankası kara listesinde olanlar, kkb sicil affı sayesinde artık tüm kredi veya kredi kartı başvurusu yapabilecekler.