2017 Kredi Sicil Affı Çıktımı?

Banka kredi sicili konusu olarak hemen herkesin aklında kredi sicil affı çıktımı, sorusu var 2017 yılı dahilinde. Komisyon tarafından onayın verilmesi bu onay için yeterli olmadığını belirtelim !

Kredi sicil affı kimleri kapsıyor?

2017 kredi sicil affında kimleri kapsayacağı hakkında tüm bilgileri yukarıdaki makalemizde detaylıca anlatmıştık. Gelen sorulardan bazılarına baktığımızda bu kredi sicil affında hem bireyler hem de kobilerin de olacağı yönünde. Zira esnafa sicil affı konusunda bildiğiniz gibi hükumet tarafından da onay gelmişti. Dolayısı ile esnafın ticari varlıklarını aktif olarak devam ettirmesine bağlı olarak, bankalardan yeniden kredi alabilecekleri belirtildi.

Eğer ki yasa yürürlüğe girerse o andan itibaren geriye dönük önceki yıllarda, bankalardan kredi veya kredi kartı alıp, borcunu ödemeyen ve bu nedenle kara listeye alınan bireyler, kredi sicili bozuk olanlar ve kırmızı kalem yiyenleri kapsayacaktır.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Bunu şu şekilde açıklayalım eğer ki sizlerin kobiniz yani iş yeriniz var ise ve bu iş yerine bağlı olarak bankalardan kredi aldınız, sonrasında ödeme yapmamış iseniz, kredi sicilinize yazılıyor Merkez bankası ve KKB tarafından. Bu durum aynı şekilde bireysel müşteriler içinde geçerli olan bir durum. Zira hem kredi hem de kredi kartı ödemelerini kapsar. Bu iki etmenlerden birinde dahi bankalara borçlarınızı ödemediğiniz takdirde kredi siciliniz işaretlenir. O karardan sonra 5 yıl süre ile kredi veya kredi kartı alamazsınız bankalar tarafında.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak, Çıktı Mı?

Son dakika haberlerine göre kredi sicil affı 2017 yılı dahilinde Şubat ayında çıkması bekleniyor. 2017 sicil affı yasası, resmi gazetede yayımlanması bekleniyor. Kara listede olanlar, kırmızı çizgi yiyenler, kredi sicili bozuk olanlar gibi bir çok etkiye maruz kalmış esnaflar, bireyler veya kobiler merakla bir an önce sicil affı yasasının onayını beklemekte.

Kredi Sicil Affından Nasıl Yararlanabilirim?

2017 kredi sicil affından yararlanmak için çok hızlı düşünmeniz ve karar vermeniz şart. Eğer ki kredi sicil affı onaylanırsa, yapmanız gerekenlerin neler olduğuna bakalım;

  • Borcu olanlar, kara listede olanlar vb. durumda olan sizlerin sicilini bozan bankaya, yasa çıktığı gibi 6 ay içinde başvurmanız gerekiyor.
  • Şahıs ve şirketlerin bu 6 ay içinde borçlarını yeniden yapılandırmaları gerekiyor.
  • Bunun sonucu olarak borçlarını 6 ay içinde tamamını ödeyenler veya borçlarını yeniden yapılandıran şirketler ve bireyler, bankaların tüm kredilerine yeniden başvurabilirler. Zira kara listeden veya kırmızı çizgiden çıkmış olacaksınız.
  • Bankalar bu sayede Kredi kayıt bürosu veya bankalar birliği bünyesine danışmadan sizlere kredi verecektir. Ancak dediğimiz gibi esas şart : yasa çıktığı gibi 6 ay içinde borçlarınızı yapılandırma şarttır.

Kredi sicil affı 2017 yılı dahilinde borçlarını yeniden yapılandıran bireylere ek olarak kredi notunda artma söz konusu olacaktır. Ancak burada da esas alınan bu taksitlerin ödenmeye başlayacak olmasıdır. Ödemelerini aksatmadan tüzel veya gerçek kişiler, kredi sicil affından 2017 yılında yararlanıp, şubat 2017 dahilinde yeniden kredi alabileceklerdir.

Serkan ERCİL