2017 Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Kredi sicili bozuk olan veya kara listede olanlara kredi sicil affı 2017 yılı içinde gelecek. Söz konusu kredi sicil affı kimleri kapsayacak, başvurular gibi önemli konulardaki tüm detaylar burada.

Kredi Sicili Nedir?

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz : bankalara kredi veya kredi kartı borcu olup da zamanında ödeme yapmayan kişiler, banka tarafından kayıtlara alınarak KKB (kredi kayıt bürosu) ye bildirilir. Araştırmalar ve avukatlık bürolarının borçları tahsil edemediği son işlemler ile beraber kişiler artık sicile işlenir yani kredi sicili bozuk olur. Bu aynı zamanda kırmızı çizgi yemek demektir, kırmızı çizgi yiyen veya kredi sicili bozuk olanlara kredi, hiç bir banka artık vermeyecek !

Bankalara borcunu ödemeyen bir çok kişi, hızlıca kara listeye alınmaktadır. Borcun ödenmediği her ay kredi notunun düşmesini hızlandıracaktır. Bu yüzden minimum 6 ay içinde borçlarını öder veya yapılandırma yaptıkları anda, kara listeye girdiği ilk günden itibaren bu listeden çıkartılır. Ancak önemli etken sürenin 6 ayı geçmemesidir. Bu gibi birçok sorunla karşılaşmamak için veya karşılaşan şahıslar, kredi sicil affı 2017 konusunu merak etmektedirler.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Devlet tarafından bankalar birliği ve KKB ile ortak plan çerçevesinde bazı yıllarda bireylerin yeniden ticari faaliyetlerini sürdürmesi için veya yeniden bir af getirerek toplumdan uzaklaşmaması adına yapılan sicil affına denilmektedir. Bu sicil affı sonrasında şahısların borcu silinmez sadece KKB’de bulunan sicilleri temizlenir. Sonrasında bankalardan yeniden kredi başvurusu yapabilirler. Ancak altını çizerek belirtelim, kişilerin kredi borçları silinmez bu sicil affı ile.

Sadece bireyler değil şirketler gibi bir çok sektörde bulunan ticari kişiler, kredi sicil affı sayesinde bankalar ile aralarındaki husumeti ortadan kaldırmış olacaklardır. Geçtiğimiz günlerde açıklamalar ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelen ve onaylanan 2017 kredi sicil affı, önümüzdeki süreçte düzenlenerek işleme alınmış olacaktır.

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsayacak?

Eğer ki yasa yürürlüğe girerse o andan itibaren geriye dönük önceki yıllarda, bankalardan kredi veya kredi kartı alıp, borcunu ödemeyen ve bu nedenle kara listeye alınan bireyler, kredi sicili bozuk olanlar ve kırmızı kalem yiyenleri kapsayacaktır.