2017 Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Banka kredi sicili bozuk olanlar, 2017 kredi sicil affı haberine odaklandı. Sicil affının ne zaman çıkacak sorusuna var olan ilginin arttığını, bankalardan görebiliriz. Zira banka kredi sicili bozuk olanların sayısı oldukça fazladır.

2017 Sicil Affı Çıktı Mı?

Bankalardan kredi çekip, kredi taksitlerini ödemeyenler bankalar tarafından yasal takibin başlanmasını sağlar. Yasal takiplerin yaşanması demek 6 ay içinde borçların ödenmesi demektir. Eğer ki 6 ay içinde var olan borçlarınızı ödemediğiniz takdirde, banka bu bilgiyi KKB ile paylaşır ve sizlerin kredi siciline işler. Bu işlemin ardından 5 yıl süre ile bankalar ile diyaloglarınız kesilir. Ne kredi kartı ne de kredi başvurunuz onaylanmaz. Hattı bazı bankalarda vadesiz hesap dahi açamazsınız !

Meclis Plan Bütçe komisyonu tarafından 2017 dahilinde bir kredi sicili affı ve esnafın sicilinin temizlenmesi çalışmalarının onaylandığını bildirelim. Ancak hemen sizin siciliniz temizlenmez. Zira ilgili kısmın TBMM tarafından onaydan da geçmesi gerekiyor. Eğer geçerse bu konu resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girer ilgili süreçte.

Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

KKB ve BBDK ile yapılan diyaloglarda çalışmaların son aşamaya geldiği ve ilgili onayın ardından meclise gönderildiği ve kararın tahminlere göre şubat 2017 itibaren geleceği belirtildi.

Sicil affı bir çok birey için önemli bir konudur. Söz konusu sicil affının kabul edilmesinin ardından, sicili bozuk olanlara kredi söz konusu olacaktır.

Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Yukarıda yazdığımız gibi sicil affının yürürlüğe girmesi için komisyon onayının ardından (onaylandı), TBBM’den de geçmesi beklenir. Bu da ilgili sürecin 1,5 ay içinde kesinleşmesi bekleniyor.

2017 sicil affı

Kredi sicil affını kapsayacak kişilerin ardından, kırmızı kalem yiyenlerde sicil affından yararlanabilir. 2017 yılı sicil affı ile bir çok birey yeniden ticari faaliyetlerine başlayabilir ve kendi iş yerleri olsun veya ekonomik ihtiyaçları olsun her türlü maddi desteğe kavuşabilir.