2017 Kredi Sicil Affı Yürürlüğe Girdi Mi?

Hükumetin onay vermesi ve resmi gazetede yayımlanmasının ardından bir çok kişiyi ilgilendiren 2017 kredi sicil affı, yürürlüğe girip girmediği merak edilmeye başlandı. Söz konusu bu merak ile beraber esnaf, kobi ve şahıslar biran önce kara listeden çıkmanın peşinde. Bildiğiniz gibi kara listede olanlar ne kredi ne de kredi kartı onayı almamakta. Hali ile bu kredi sicil affı onlar adına büyük bir umut !

2017 Kredi Sicil Affı

Ocak 2017 tarihinde hükumetin ele alıp, TBMM plan ve bütçe komisyonu tarafından da geçen ve onaya sunulan 2017 kredi sicil affı hakkında bir çok birey ; ‘Sicil affı çıktı mı?’ ‘Sicil affı yürürlüğe girdi mi?’ şeklinde soruların cevaplarını aramakta. Hali ile bir çok şahıs ve şirket bu gelecek olan af ile beraber yeniden kredi alabilecek konuma gelecekler.

Kredi sicil affı çıktı mı? Sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Tüm etken resmi gazetede yayımlanması idi. Dolayısı ile kredi sicil affı hakkında çıkan yazı ile beraber 2017 kredi sicil affı onaylanıp yürürlüğe girdi. Bu demek oluyor ki, artık 6 ay içinde mevcut borçlarınızın ta tamamını ödeyecek ya da bu borçlarınızı bankaya giderek yapılandırma yapmak zorundasınız.

Kredi sicil affı son dakika 2017 bilgisi dahilinde aftan yararlanmak isteyenlerin son başvuru tarihleri ağustos ortalarıdır. Bu demek oluyor ki, bankaya borcunuz var ise kesinlikle yapılandırma yoluna gidilmelidir. Zaten kredi sicil affı ile beraber kara listede olanlar hiçbir işlem yapamamakta idi. 5 yılı kapsayan bu yasaklar milleti bezdirmek ile beraber kişilerin ekonomik özgürlüğünü de kısıtlamakta idi. Bununla beraber artık tüm bankalardan kredi veya kredi kartı başvurusu yapabilir. Kara listeden adlarının çıktığını görenler, banka kredilerine uygun faizler dahilinde ve kredi notu olmadan da başvurabilecek.

Banka kara listede adını sildirmek isteyenlerin ilk etap da yukarıdaki yazdığımız gibi 2 şarttan birini sağlamaları gerekiyor. Aksi takdirde kredi sicil affından yararlanamazlar. Borcunu ödeyenler veya yapılandırma yoluna gidenlerin de hızlıca kredi notunun artacağını da belirtelim.