2017 Kredi Sicili Temizleme Yolları

2017 kredi sicil affı ile beraber bir çok kişi ve kurum bundan yararlanarak, hem kara listeden çıktı hem de kredi sicili temizlendi diyebiliriz. Ancak bu af kapsamına girmeniz için belirli şartların da sağlanması gerekiyor. Bunlardan ilki mevcut borçların tamamını ödemek ya da bu borçları yeniden yapılandırmak.

Kredi Sicil Affı 2017

Tüketiciler çeşitli nakit ihtiyaçlarından dolayı bankaların kredi ve kredi kartı imkanlarından faydalanıyorlar. Hangi bankanın içerikleri kendilerine uygunsa o bankaya talepte bulunarak kredi ve kredi kartı olanaklarından faydalanabiliyorlar. Ancak tüketiciler bir süre sonra bankalar ile yapmış oldukları kredi ve kredi kartı sözleşmesine uyamıyorlar. Farklı ihtiyaçlarının olmasından dolayı ödenmesi gereken tutarlar ödenemiyor. Bu durum tüketiciler için olumsuz süreçlerin başlamasına neden oluyor.

Son yıllarda bu nedenlerden dolayı kredi sicili bozulan tüketici sayından bir hayli artış söz konusudur. Böyle bir durumun oluşmasının en büyük nedeni kişilerin gelirlerini hesaplamadan böyle bir yola çıkmalarıdır. Kredi ve kredi kartı imkanları ile kişilerin aylık gelirleri arasında önemli bir bağlantı vardır. Bu durumda olan birçok tüketici bozulan kredi sicillerinin nasıl düzeleceğini merak ediyor.

Kredi Sicilinin Düzelmesi İçin Neler Yapılabilir?

Kredi sicili, tüketici ile banka ilişkisinin başladığı günden son güne kadar ki olan kişilerin bankacılık hizmetlerine olan uygunluğunu gösteren bir durumdur. Herhangi bir bankadan kullanılan kredi ve kredi kartı işlemleri neticesinde ödenmesi gereken tutarların ödenmemesi ile birlikte tüketicinin kredi notu düşecektir. Banka bu süreçte tüketiciye ödeme yapması için uyarılarda bulunur.

Yasal süre olarak verilen 90 günlük süre içerisinde ödeme yapılmazsa banka alacağını yasal işlemler başlatarak almak isteyecektir. Bu durum tüketicilerin kara listeye girmeleri demektir. Tüketicilerin yasal takipte dosyaları varsa bu onların kredi notlarının düştüğünü ve kredi sicillerinin bozulduğunu gösterir.

Kredi sicilinin temizlenmesi için tüketiciler borçlarını ödedikleri sürece 5 yıl borçlarını ödemedikleri sürece 10 yıl gibi bir zaman içerisinde kredi sicilleri düzelecektir. Yasal takibe giren tüketiciler bu süre içerisinde bankların bankacılık faaliyetlerinden faydalanamazlar. Bu durumdan kurtulmak için mevcut borçların kapatılması gerekiyor.