2017 Sicil Affı Ne Zaman Onaylanacak?

2017 kredi ve kredi kartı sicil affı ile yüz binlerce şahıs ve esnaf, rahat bir nefes alacak. Bu gelecek olan sicil affı sayesinde bireyler yeniden kredi başvurusu yapacak ve de mevcut işlerini yeniden düzene sokabilecek. Ancak sicil affı gelse dahi bir kaç adımı bireyler atmak zorunda.

2017 Kredi Sicil Affı

Kredi sicili bozulanlar 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi alamaz veya kredi başvurusu onaylanmaz. Kredi sicilini bozanların en büyük hatası, bankaları hafife almalarıdır. Bu nedenle bankalardan alınan kredi kartlarından yaptıkları harcamaları ödemeyenler veya geciktirdiği halde önem vermeyenlerin başına işte bu kredi kartı sicili bela olacaktır. Sadece kredi kartı olmamakla beraber kredi sicil affı da bir çok birey veya şirketlerde görülmektedir. Bankalardan kredi başvurusu yapanların bu borçlarını ödemedikleri takdirde hem haciz hem yasal hem de kredi sicillerinde olumsuz durumlar yaşanabiliyor. Bu nedenle bir çok birey sicili bozulduğunda durum hakkında sonradan pişmanlık duymaktadırlar.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Onaylanacak?

Sicil affı bildiğiniz gibi şuanda TBMM tarafından onaylandı ve sonrasında Cumhurbaşkanı onayına da sunuldu. Eğer ki cumhurbaşkanı ilgili metni onarsa, Resmi Gazete’de yayımlanması beklenecek. Bu durumda önümüzdeki süreçte bu yasanında onaylanması beklenmektedir. Resmi gazete’de yayımlanırsa ilgili madde o günden itibaren yürürlüğe girecektir. Bu haberi bekleyenlerin sayısı oldukça fazladır. Zira kara listede olan veya kırmızı çizgi yiyen şahıs ve şirketler, bu af sayesinde yeniden kredi başvurusu yapabilecek.

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

İlgili metini incelediğimizde 31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi, ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi yeni yasa kapsamına giriyor.

Kredi sicil affından veya kredi kartı sicil affından yararlanmak isteyenler öncelikle ya borçlarının tamamını ödeyecek ya da mevcut borçları için banka şubesine giderek kredi borç yapılandırma işlemlerine başlayacak. İlgili süreç 6 ayı kapsamaktadır. Zira bu süreyi geçirenlere ek hak tanınmayacaktır. Bu iki durumdan birini seçmek zorunda olduğunuzu belirtelim. Bunu biraz daha açarsak ;

 

  • Kredi kartı ya da bireysel kredi borcu gecikmeye veya yasal takibe giren kişiler
  • Karşılıksız çek veya protestolu senedi olan şirketler
  • Ödenmeyen nakdi veya gayri nakdi kredisi (teminat mektubu vb.) olan şirketler