2017 Sicil Affını Bankalar Neden Uygulamıyor?

2017 kredi sicil affının çıkmasının ardından binlerce birey, sicil affı şartlarını yerine getirerek bankaların yolunu tuttu. Ancak bankalar 2017 sicil affı konusunda yan çizmeye devam etmektedir. Bunların en başında da kredi sicil affını tanımadıklarını bildirmeleridir. Zira kredi sicil affı, 2017 dahilinde onayın ardından resmi gazetede de yayımlanması bekleniyordu. Bu yayımlanma sonrasında da artık yasalaştı. Yani bankalar ya s… ya da ver… bunu kabul etmek zorunda.

2017 Kredi Sicil Affı

Bilinen bir şey var o da kredi sicil affı 2017 dahilinde onaylanıp yürürlüğe girmiştir. Ancak bankalar nedense bunu kabul etmemeye devam etmektedir. Zira bankalar zıt gitme konusunda oldukça başarılıdır. Bunların dilinden tüketici hakem heyetleri gelmektedir. Zira bir hesap kesim ücreti alındığında bankalar ile muhatap olmadan hemen dilekçenizi (3 lira) karşılığında doldurup verin sadece 30 gün içinde hesap kesim ücretiniz iade edilecektir neden zira ortada yasalar var!

Bildiğiniz gibi 2017 kredi sicil affı çıktıktan sonra, sicil affı şartlarını sağlamanız gerekiyor. Bu nedenle ya borcun tamamını ödemelisiniz ya da mevcut borcu yapılandırma işlemini yapmanız gerekiyor.

Sicil Affını Bankalar Neden Uygulamıyor?

Banka departmanları ile yaptığımız diyaloglarda bankaların henüz kendilerine resmi bir onayın merkezden gelmediğini açıklamıştır. (Biz de yedik!) Ne yazık ki bu gibi işlemlerde bankalar ağır kalmaktadır. Kredi sicil affını yukarıda yazdığımız gibi mart 2017 tarihinden itibaren geçerli kılacaklar. Alınan son bilgilere göre kredi sicil affı için bankalara başvuranların önceliği, yapılandırma için geldiklerinde önceliğin krediyi hangi bankadan çekmiş ise o banka ile yapılandırma yapmaları önerilir. Bu nedenle tavsiyemizde bu yönde olacaktır.

Kredi sicil affına ek olarak bankaların neden onay vermediğini uzman bir arkadaştan aldığımız bilgiler neticesinde açıklayalım. Dediklerine göre bankalara başvuranların genelde kredi sicili bozuk olduğu için bankalar yanaşmıyor. Yani bakanlığın açıkladığı gibi kredi notuna, bankaların önem vermeyeceği konusu geçersiz kılınmıştır. Yani bankaya gidip kredi borcumu yapılandıracağınızı demeniz dahi nafile olabilir. Bu durumda bankalar müşterilere yine kredi notu düşük muamelesi yapacaklardır.

Sicil Affını Bankalar Ne Zaman Uygulayacak?

Alınan son bilgilere göre bankaların Mart 2017 tarihinde kredi sicil affını uygulamaya bırakacakları yönünde. Yine aldığımız son bilgilerde önem sırası baz alındığında, borcun tamamını ödeyenlere öncelik verilecek. Yani yapılandırma yapmak isteyenlere farklı gözle bakmaya devam edecekler.