2017 Torun Bakan Anneannelere Maaş Şartları

Torun bakan anneannelere ve büyükannelere maaş verilmesi, 2017 yılında en çok konuşulan ve başvurusu yapılan ödenekler arasında. Maaş şartları ise merak konusu olmuştur.

Torun Bakan Anneannelere Maaş Ne Kadar?

2017 yılında uygulanması planlanan tasarıya göre evde torununa bakan anneanne ve babaanneler de maaş alabilecek. Kadın istihdamının sağlanmasında bir avantaj olarak değerlendirilen bu yeni uygulama ile gerekli şartlara sahip olan kişiler bu maaştan yararlanabilecek. Öncelikle pilot bir kaç ilde başlanacak olan uygulama daha sonra 1 yıl içerisinde diğer illerde de uygulanabilecek.

Mart ayından itibaren belirlenen pilot illerde sınırlı sayıdaki aileye ödemeler yapılmaya başlanacak. Maaş olarak öngörülen miktarın ise asgari ücret tutarının yaklaşık 1/3 ü oranında olacağı açıklanıyor. Bu da 420 TL olarak belirleniyor. Ancak bu uygulamadan yararlanabilmek için bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekiyor.

Torun Bakma Maaşı İçin Gerekli Şartlar

* Çocuğun 0-3 yaş arasında olması gerekiyor.

* Toruna bakacak olan anneanne ya da babaannenin 65 yaşından büyük olmaması gerekiyor.

* Şu an için uygulamadan yararlanabilmek için pilot illerde ikamet ediyor olmak gerekiyor.

* Çalışan annenin 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

* Annenin SGK’ya bağlı olarak çalışıyor olması ve sigorta primlerinin düzenli olarak yatıyor olması gerekiyor.

* Çalışan annenin en az 360 günlük sigorta priminin yatmış olması şartı aranıyor.

* Hane içerisindeki toplam aylık gelirin belirlenen sınırın üzerinde olmaması şartı aranıyor.

* Başka bir bakıcının aynı anda çocuğa bakıyor olmaması şartı aranıyor.

Gerekli şartlar uygun olduğu taktirde torun maaşı için başvuru yapılabiliyor. 20 Şubat’ta başvurular sona eriyor. Şu ana kadar ise yaklaşık 65.000 kişinin başvuru yaptığı belirtiliyor. Ancak başvuru yapanlar arasında maaş almaya hak kazananların sayısı ise 19.000 kişi civarında olduğu açıklanıyor.

Torun Maaşı Uygulaması İçin Pilot İller 

İstanbul ve İzmir’de 1000 ailenin yararlanabileceği uygulama aynı zamanda Ankara, Bursa, Sakarya, Kayseri, Konya, Antalya, Gaziantep, Tekirdağ illerinde 500 aileye uygulanabilecek.

Uygulama ilk olarak İstanbul ve Bursa’da eş zamanlı olarak başlanacak. Bununla beraber bu tarihin mart 2017 itibari ile başvuruların başlaması söz konusu. Taleplerin ardından kura yöntemi ile 1000 ailenin başvuruları kabul edilecek. Başvuruların takibi ve projenin nasıl yansıdığı konusunda, pilot 2 ilde hizmet verecek olan sponsor anket firması tarafından bu 1000 ailenin durumları mercek altına alınacak ve de ortaya çıkarılan sonuçlar 6 ay içinde rapor halinde sunulacak. Yani ilgili firma, bu ailelerin ne denli sonuçlara maruz kaldığını anket sistemi ile paylaşacaktır. Daha önceki konumuzda açıkladığımız gibi buradaki asıl amacın, çalışan anneye destek olmasıdır.