2017 Türkiye Fitch Kredi Notu

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch kredi notu, ülkemiz Türkiye için oldukça fazla öneme sahip bir değerlendirme raporudur. Her ne kadar bakanlar veya yüksek kesim biz bu fitch’i tanımıyoruz deseler de, görünen köy kılavuz istemez…

Öncelikle Fitch nedir? Bunun cevabına bakalım : Fitch Ratings, New York ve Londra Merkezli dünya çapında 50’den fazla ofisi ve 2000’den fazla profesyonel çalışanı ile bağımsız kredi notu, araştırma yapan küresel bir derecelendirme kuruluşudur. Yani tüm ülkelerin baz alındığı bir kurum ben seni tanımam etmem olmaz asla.

Fitch Türkiye Kredi Notu 2017

27 ocak 2017 tarihinde önceden açıklandığı gibi bu tarihte ülkenin kredi notunu düşürdüğünü açıklamıştı. Gelen habere göre Türkiye’nin kredi notunu ‘BBB-‘den ‘BB+’ seviyesine düşüren Fitch, not görünümünü ise ‘durağan’da tuttu. Böylece Türkiye, ‘yatırım yapılabilir’ seviyede bulunan son notunu da kaybetmiş oldu. Bu durum ülkemiz için oldukça kötü olmakla beraber o günden itibaren dolar aldı başını gitmişti. Zaten ocak 28’e kadar dolar beklentilerinin satın alındığını gösteriyordu. Yani önceden bilinen bir karar olduğu için doların buralara geleceği belli idi.

Bizim düşüncelerimize göre Ficth türkiye’nin kredi notuna iyi etki yaptı. Zira ülkemiz oldukça kötü durumda. Her yerde ekonomi iyidir sözleri artık ne yazık ki gerçeklerin yalan olduğunu göstermektedir. Dolar 1 yıl öncesine kadar 3 TL altı iken şu anda 3,68 lerde geziyor ve 1 krş dahi düşünce seviniyorsak yazık bize ki arkamızdaki rakamlara bakmıyoruz. Ülkemiz darbe girişime odaklanıp kaldığı sürece ne yazık ki önümüzü görmemeye devam edeceğiz. Darbe ne kadar başarılı olursa olsun, halen bile dünyadaki kredi derecelendirme kuruluşlarına bu darbeleri destekleyen sözleri ile ithamlarda bulunmak milleti avutmaya devam edecektir. En basitinden şöyle düşünebilirsiniz ülkemize yatırım yapan artık yok!! Zira açıklamalara göre devletimiz gel yatırım yap vatandaşlığı kap dese de artık kimse gelmiyor…

2017 Fitch Türkiye Takvimi

İlki ocak 27 sinde verilen karar sonrasında ikinci takvim ise, 21 temmuz 2017 cuma günü. Bu takvime yetişene kadar Moodys ve Morgan Stanley raporları da çok etkilidir. Özellikle moody’s raporuna karşı çıkan hükumetin açıklamalarında sonra bir olumsuz durum daha gelmesi beklenebilir moodsy ekibinden.