Akbank Grev Kararı 2017

Bankacılık sektöründe ülkemizde ilk kez gündeme gelecek olan Akbank grev kararı 2017 yılının bankacılık faaliyetleri arasında önemli bir yere sahip olacak gibi. Zira banka ile banksis (Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası) arasında anlaşmazlık giderek büyümekte.

Akbank Grev

Neredeyse tüm dünya’da bankacılık alanında dahi olan bankacılık sendikası ne yazık ki ülkemizde faaliyetlerini tam olarak yapamamakta. Bunun nedeni de devlet tarafından yasaklanması veya aşırıya kaçmalarını önleyen mevzuatlar. 2016 ortalarında ise Anayasa mahkemesinin bu kararı yetkisiz kalmasından sonra bankacılık sendikalarının eli güçlendi.

Banksis olarak Akbank üzerinde etkili olan sendika, Akbank ile yaşadıkları olumsuz durumdan sonra tüm çalışanları tarafından grev kararı alacağını duyurdu.

Banksis tarafından bildirilen gerekçelerden en önemlisi ücret ve iş güvencesinin yetersiz kalması. Bankanın istediğini rahatlıkla atma kararı alması bunda daha fazla etkiye sahip oldu. Banksis tarafından açıklanan bildiri de “Akbank’ta toplu sözleşmemizin arabulucu süreci sona erdi. Bugüne kadar BANKSİS’in her türlü iyi niyetli ve yapıcı çabalarına karşın işveren banka kapsam ücertleri ve iş güvencesi gibi uyuşmazlık konularında hiç bir olumlu yaklaşım göstermemiştir. Yani (sözleşme kapsamını ben belirlerim istediğim zammı istediğime itmedeğime sıfır, 3-4-15 yıllık olsa da istediğimi işten atarım) keyif tutumunda ısrar ediyor”

Bu durumdan sonra Akbank’a verilen süre ise sadece 60 gün. Eğer ki banka bu durumu kabul etmediğinde tüm akbank çalışanları (sendikaya üye olanlar) toplu olarak işi bırakacak gibi.