Akıllı Telefon İçin Kredi Çekilir Mi?

Akıllı telefon için kredi çekilip çekilmeyeceği konusunda akıllı telefon satın almak isteyenler tarafından çok soru sorulmaktadır. Akıllı telefon satın almak için bankaların kredi verip vermediğini yazımızda bulabilirsiniz. 

Akıllı telefon satın almak günümüzde çok zor hâle gelmiştir. Son teknolojik cihazların gerisinde kalmak istemeyen tüketiciler çıkan son akıllı telefonlara değeri ne olursa olsun para vermektedir. Ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır. Özellikle Türkiye’de son bir yıl içinde kredi kartına taksitle akıllı telefon almanın yasaklanması tüketicileri zor durumda bırakmıştır.

Akıllı Telefon İçin Bankadan Kredi Alınır Mı?

Pek çok ülkede akıllı telefonları kredi kartına taksitle, peşin olarak ya da GSM operatörlerinin sunduğu faturaya ek taksitlerle satın alabilen kişiler son teknoloji akıllı telefonları kolay bir şekilde kullanırken Türkiye’de bulunan tüketicilere çok kısıtlı ve zor satın alma seçenekleri sunulmaktadır. Zaten USD/TL kuru yüzünden fiyatları tavan yapan son teknoloji akıllı cihazları satın almak oldukça zor hâle gelmiştir.

Akıllı telefon satın almak istiyorsanız karşınıza üç satın alma seçeneği çıkmaktadır.

  • Akıllı telefonu peşin parayla satın almak
  • Akıllı telefonu GSM operatörlerinin sunduğu faturaya ek taksitlerle satın almak
  • Akıllı telefonu bankadan çekeceğiniz ihtiyaç kredisi ile satın almak

Yukarıda sıraladığımız üç satın alma seçeneğinden tüketiciler için uygulaması en kolay olan seçenekler ikinci ve üçüncü seçeneklerdir. Yalnız GSM operatörlerinden faturaya ek taksitlerle satın alacağınız akıllı telefonların değerlerine vade farkı yansıtılmaktadır. Yani 2000 TL değerinde bir akıllı telefonu faturaya ek taksitlerle satın almak istediğinizde telefonun değeri 2300 TL olabilmektedir.

Akıllı telefon satın almak için bankadan ihtiyaç kredisi almak biraz daha mantıklı olabilmektedir. Düşük faizli ve uygun vade seçenekleri olan ihtiyaç kredisi aldığınızda akıllı telefonu peşin olarak satın alma imkânınız bulunmaktadır. Böylece taksitlerinizi bankaya ödemeniz söz konusudur.

Akıllı telefonunuzu bankadan aldığınız kredi ile satın almak için kredi puanınızın yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü kredi notunuz ne kadar yüksek olursa ihtiyaç kredinizi de o kadar düşük faizle alırsınız. Böylece telefona verdiğiniz tutar ile bankaya ödediğiniz tutar arasında pek fark olmayacaktır.