Altının Eski Ve Yeni Tarih Farkı Nelerdir?

Altın yatırımı düşünenler, altın aldıklarında üzerindeki tarihe çok dikkat etmekle beraber, altının eski ve yeni tarih farkına daima bakmalıdır.

Eski tarihli ve yeni tarihli altın dediğimiz şey aslında Cumhuriyet Altınıdır. Cumhuriyet altınının diğerlerinden ( Ata Lira) farkı her yıl darphanede basılırken altına tarih damgası vurulmasından başka bir şey değildir. Bunun dışında Ata Lira ile aynı altın miktarına ve değerine sahiptir ve her ikisi de 916 ayar yani 22 ayar altındır.

Ata Lira Nedir? Cumhuriyet Altını nedir?

Aslında ikisi de aynı değerde 22 ayar altındır. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi Cumhuriyet Lirasına darphane basımında tarih damgası vurulur ve o yıl içinde basılan Cumhuriyet bir yıl öncekine göre yeni tarihli olduğundan alınırken ve satılırken biraz daha ucuzdur. Aslında 2016 yılı tarihli bir çeyrek ya da yarım altın lira ile 2012 tarihli çeyrek ya da yarım altın arasında altın değeri açısından hiçbir fark yoktur ve her ikisi de 22 ayar altındır. Fark sadece eski ve yeni tarihli basılmasından kaynaklanır ve bu da alınırken ya da satılırken biraz daha ucuz olmasıdır.

Örnekle Açıklayalım

Kuyumcuya gittiniz ve 2016 yılı bir çeyrek almak istediniz. Ödeyeceğiniz rakam 180 lira ise daha eski tarihli (2014,2013 ya da 2009 fark etmez) bir çeyreğe ödeyeceğiniz rakam 3-4 lira daha azdır. Elbette satarken de bu fark söz konusudur. 180 liraya aldığınız çeyreği 176 liraya bozdururken daha eski tarihli çeyreği de gene o nispette ucuza bozdurursunuz. Aslında altın aynı altındır ama kuyumcu bu tarz alım ve satımlarda fazladan çeyrek altın başına 3-4 lira kazanır ve hiç zahmetsiz ve kuyumcuların en sevdiği alış ve satıştır.

eski ve yeni tarihli altın

Tüm bu yazdıklarımızdan sonra tavsiyemiz şudur; eğer yatırım amaçlı çeyrek almak istiyorsanız bunun yerine çeyrek Ata Lira almanız daha mantıklıdır. Keza Ata Lirasında tarih olmadığından satarken ye da alırken Cumhuriyet Altınında ödediğiniz o 3-4 liralık farktan da kurtulmuş olursunuz.