Ayda 300 TL Taksitle Kira Öder Gibi Eviniz Olsun

Emekli olan bireyler, TOKİ sayesinde ayda sadece 300 TL taksit ödeyerek, ev sahibi olabilir. 2017 Toki evleri için fırsatlardan emekliler de yararlanacak !

300 TL Taksitli TOKİ Evleri 2017

Yapılan haberlere göre TOKİ tarafından 2017 yılında toplamda 65 bin adet konut yapılacak. Bu sayede hem çevre düzenlenmesi hem de evsizlere uygun fiyatlar dahilinde ev sahibi olma yolu açılıyor. Toki’nin yapacağı bu 65 bin adet konutların nerelerde yapılacağı da belirtildi. Söz konusu bu daireler, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde 12 bin 716 adet, Karadeniz bölgesinde ise 10 bin 395 adet daire yapılacak.

Toki bildiğiniz gibi kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlasa da, bilmeniz gerekenlerin başında bu tutarların sabit kalıp kalmayacağıdır. Yani bu yıl 300 TL ödeme ile başladınız gelecek yıl 300 TL olmayabilir artan enflasyona bağlı olarak tutarlar değişebilir. Bu verilen 65 bin adet konutların %25 ini de emeklilere ayırdığını belirten TOKİ idaresi, bu sayede emeklilerin yüzünü güldürecek.

Toki artık 1+1 dairelere ağırlık vermiyor zira hem çok küçük hem de uygun fiyat olmaması nedeni ile artan taleplere bağlı olarak 2+1 lere yoğunlaştı. Bunların maliyetlerine baktığımızda ise 120 bin ile 165 bin arasında değiştiğini görüyoruz. En sevindirici tutar ise emeklilerin ödeyeceği tutarın dip fiyat yani 300 TL den başlaması. Eğer sizlerde şanslı iseniz kura ile seçilecek olan bu %25 lik kısımda adınız çıkacaktır.

300 TL Taksitle Toki Evleri Başvuruları

Başvurular toki.gov.tr üzerinden alınmıyor orada sadece yeni başlayacak bilgiler yer alıyor bu haberimiz gibi. Asıl başvurular anlaşmaları bankalar üzerinden yapılmaktadır yani Türkiye Halk Bankası tarafından. Şimdi başvuru şartlarına bakmak istersek ;

 • T.C. vatandaşı olması,
 • Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması,
 • Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,
 • Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.700 TL olarak uygulanmaktadır.),
 • Başvuru sahibinin Sosyal Güvenlik Kurumundan Emekli olması (Emeklinin vefat etmesi durumunda, vefat eden emeklinin yalnızca dul eşi başvuruda bulunabilir)
 • Eşlerden her ikisinin de emekli olması durumunda, yalnızca birinin başvuruda bulunması,
  gerekmektedir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kimlik Fotokopisi,
Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren SGK’dan alınmış belge veya yazıyı,
İbraz edeceklerdir.

SÖZLEŞME İMZALAMA AŞAMASINDA İBRAZ EDİLECEK BELGELER

Kura sonucunda hak sahibi olanların aşağıda belirtilen belgeleri sözleşme imzalama aşamasında ibraz etmeleri gerekmektedir:

 • İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ve adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge ibraz edecektir.
 • İl/ilçe Tapu Sicil Müdürlüğünden başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmadığına dair belgeyi ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır. Kanıtlayamayanların hakları iptal edilecektir.
 • Hane halkı gelirinin en fazla net 3.200 TL (İstanbul ilinde gelir şartı 3.700 TL olarak uygulanmaktadır) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,
 • Başvuru sahibinin, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan maaş dökümü veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi.
 • Başvuru sahibi evli ise kendisi ve eşinden çalışan varsa kendisinin ve eşinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)
 • Gerekli görüldüğünde ek belge istenebilecektir.