Bana Neden Kredi Vermiyorlar Cevabı Nedir?

Bankalarda bulunan kredilere başvuru yaptığınızda başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa ; genelde sizler bana neden kredi vermiyorlar diye dert yana bilirsiniz. Her şey tamam param var taksitleri ödeyebilirim diye ne yazık ki bir şart yok bankaların gözünde…

Bankalara başvurarak kredi almak isteyen kişiler bazı durumlarda bankaların onaylarını kısa süre içerisinde alsalar da bazen cevaplar olumsuz oluyor. Bu durumda da kişiler olumsuzluğun sebeplerini araştırmaya başlıyorlar. Son dönemde kurulan sistem ile birlikte genel olarak bankalar kişilerin kredi notları sebebiyle kredi vermekten kaçınıyorlar.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu kişilerin son 5 yıl içerisinde aldıkları kredileri ödeme planına göre geri ödeyip ödemediğine, kredi kartı borçlarına karşı yaklaşımına ve bankalarla olan diğer işlemlerine göre belirtilen notlardır. Bu puanlar 1 ile 1900 arasında değişiklik göstermektedir. Eğer kişiler 1000 puanın altındaysa kredi alamazlar.

Kredi Notu Düşükken Kredi Çekilir mi?

Kredi notları düşük olan kişiler kara kara düşünürken bazı bankalar bu kişiler için kredi sunmaktadır. Finansbank, İNG Bank ve Denizbank kredi puanları düşük olan kişilere de kredi vermeyi kabul eder. Bu bankalara giden kişiler kredi başvurularını yaptıktan sonra olumlu yanıt alabilirler. Bu bankalarda kişilerin aylık gelirleri ve eğitim düzeyleri ön plandadır.

 Kredi Notu Sıfırlama

Kredi notları kötü olan ve hiçbir şekilde kredi çekemeyen kişilerin beklemesi gerekmektedir. Eğer mevcut borçlarını yatırmışlarsa 5 sene içerisinde kredi notları tamamen temizlenecektir. Ancak henüz borçlarını yatırmamışlar ise kişilerin bankalara giderek borçlarının yapılandırılması için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu sayede mevcut borçları daha küçük taksitlere bölünebilir.

 Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yetersiz olan kişiler ilk etapta kredilerini alabilmek için puanlarını yükseltmek zorundadırlar. Bunun için kişiler bu dönem içerisinde daha küçük bedeller için kredi başvurusunda bulunarak kredilerini alabilirler. Bu düşük bütçeli kredileri hemen geri ödeyen kişilerin kredi puanlarında yükselme olacaktır. Kredi notunu yükseltmek için faiz ödemek istemeyen kişiler krediyi çektikten 1 hafta sonra borçlarını faizsiz olarak kapatabilirler. Bu şekilde kişiler notlarını yükselterek kredileri kısa sürede çekebilirler.