Banka Kredi Borcu Ödemesini Erteleme Nasıldır?

Bankalara olan borcunuz eğer kredi ödemesi ise ve taksit gününüz geldiği halde kredi ödemesini erteleme yapmak isteyenler, bu yazımızı çok dikkatli okumalarını tavsiye ediyoruz.

Bankalardan alınan kredilerin belirli bir ödeme periyotları bulunmaktadır. Kişiler kredilerini teslim alırken tüm bu şartları kabul ederler ve ilgili sözleşmeye imzalarını atarlar. Kredilerin geri ödemesi yapılırken, zaman zaman çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise banka borcunu erteleme konusu gündeme gelebilmektedir.

Banka Borcunu Ertelemek

Öncelikle söylemek gerekir ki, bankalar hiçbir zaman borçların aksatılması ya da ertelenmesi konusuna sıcak bakmamaktadır. Her banka, kredi kullanan kişiden belirlenen ödeme periyotlarına sadık kalmasını bekler. Bu nedenle borç erteleme konusunda bankaya başvuru yaptığınız zaman, kolay bir şekilde borcunuz ertelenmez.

Erteleme Dilekçesi

Banka borcunu ödeyemeyecek durumda olanlar için esasen iki farklı yol vardır. Öncelikle ihtimal düşük olsa bile bankaya borç erteleme konusunda bir dilekçe yazabilirsiniz. Ancak kredi sözleşmeleri içeriğine bakıldığı zaman, genel olarak olağanüstü bir durum olmadığı sürece yeni bir madde eklenmemekte ve dolayısıyla borçlar ertelenmemektedir. Bu açıdan sağlam geçerli bir sebep olmadığı sürece yazdığınız dilekçeye olumlu yanıt gelme olasılığı oldukça düşük olacaktır.

Banka kredilerini ödeme konusunda bankaların yapacağı en büyük kolaylık yapılandırma kredisi olmaktadır. Yapılandırma kredilerinde banka sizlere borcunuzu geri ödeyebilmek için yeni bir kredi imkânı yaratmaktadır. Bu sayede borcunuz ödenmiş olmaktadır ve krediniz daha uzun bir vadeye yayılmış olmaktadır. Kredinin taksitleri ve miktarında belirli bir artış olsa da, zor durumlar içerisinden kurtardığı için yapılandırma kredileri önemli bir işlev görebilmektedir.

Kredi borcunu ödemekte güçlük çeken bir kişinin borcu ertelemeyi düşünmek yerine, diğer kredi paketlerini incelemesi daha akıllıca bir hareket olacaktır. Zira borç erteleme düşünceleri genel olarak olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Aynı şekilde zor durumda kaldığınız zaman yeni bir kredi kullanarak borcunuzu kapatabilirsiniz. Tefeci ya da diğer kara para yöntemlerine başvurmak yerine, daha güvenilir ve garanti bir yol olacaktır.

Banka borçlarını erteleme yapsanız dahi bankanın yasal faizine maruz kalacağını unutmayınız. Kişisel nedenlerden çok ailevi sorunları bildirerek, dilekçenizde bunu dile getirmek kredinin ertelenmesine etki edecektir.