Bankaların Kara Listeleri Nedir, Adım Listeye Alınmış Ne Yapmak Gerekir?

Banka kara listeye giren bireylerin, bankalardan bankacılık ürünlerini artık alamayacaklarını bilmeleri gerekiyor. Kara listeye adınız alınmış ise, bu konu hakkında yapılması gerekenleri yine buradan öğrenebileceksiniz !

Bankaların uygulamakta olduğu kara liste yöntemi, bankalardan kredi çekmiş veya bu bankaların kredi kartlarını kullanan kişilerin düzenli ödeme yapmaması halinde uyguladıkları bir yaptırımdır. Bankaların kara listesinde isminiz varsa, bu ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz için bir uyarıdır. Kara liste, bankaların belli bir süre sonrasında borç taksitlerin ödemeyenlerin muhakkak maruz kalacağı bir durumdur. Bu süre taksitlerin ödenmemesi halinde 90 gün gibi bir süre içerisinde başlar. Bankalar üç ay üst üste ödeme alamazlarsa, haciz işlemlerine başvururlar.

İsminiz Kara Listeye Alınmışsa Ne Yapmak Gerekir?

Kara listeden silinmek, borçları kapatıp düzenli ödeme yapmakla hemen gerçekleşmez. Bunun için 5 yıl gibi bir sürenin de geçmesi gerekir. Bir bakıma bankaların size olan güvenini tekrar kazanması anlamına gelir. Bu da çeşitli değerlendirmeler ve işlemler sonucunda olacağından belirli bir süre geçmesi gerekir. Kara listeden silinmek için ne yapmak gerekir?

  1. Kara listede isminiz varsa yapmanız gereken ilk işlem, borçlarınızı sıfırlamaktır.
  2. Kredi notunu yukseltmelisiniz. Bunu da bankadan çeşitli finansal işlemler yaparak, düzenli ödeme yaparak, hatta tek bir kerede tüm borcunuzu silerek yapabilirsiniz
  3. Bankanıza düzenli ödeme talimatı vermek ve ödemeleri düzenli olarak yapmak.

Kara listeden silinmek, borçları kapatıp düzenli ödeme yapmakla mümkün olur. Hangi bankada borcunuz bulunursa bulunsun, kredi notları tüm bankalar tarafından görülebilir. Bu notun düşük olması, düşük limitli kredi kartı, yüksek faizli banka kredisi anlamına gelmektedir.