Borsa Yatırım Fonları Nelerdir, Nasıl Alınır?

Borsa ile uğraşanlar forex konusuna da merak sarmışlardır hali ile borsa yatırım fonu kavramının ne anlama geldiğini ve nasıl alındığını da bilmeleri gerek.

Borsa Yatırım Fonları Nelerdir?

Birikimlerin güvenli bir şekilde değerlendirilmesi açısından borsa yatırım fonları en çok tercih edilen araçlardandır. Borsa yatırım sayesinde tek bir işlem açılarak, satın alınan fon büyüklüğüne göre birden fazla yatırım işlemi yapabiliyorsunuz. Fon içerisinde işlem görmüş araçlar yer alır. Menkul kıymetlerin pay oranı daha büyüktür.

Borsa yatırım fonları ile değerlendirebileceğiniz yatırımlar, değişik sektörlere ait önemli kağıtları satın alıp satabilir, paranızı değerlendirebilirsiniz. Borsa yatırım fonlarına dünya borsaları üzerinden kolaylıkla ulaşabilir, aracı kurum ya da kuruluşlar yardımı ile borsa yatırım hesabına sahip olabilirsiniz.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

İçerisinde endeks gibi farklı grup ve yöntem bulunan borsa yatırım fonu, yatırım yapılacağı zaman endeks baz değeri alınır. Hisse senedi, bono ve menkul kıymet haricinde dış fonların satılacak mallar arasında yer alır. Kar veya zarar elde edilebilir.

borsa yatırım fonu

Borsada yatırım yapmak için aracı kurum ile anlaşma yapılması gerekiyor. Anlaşmış olduğunuz kuruma sözlü ve yazılı verdiğiniz emir ile düzenini sağlayıp piyasaya iletiyor. Yapılan işlem karşılığında komisyon ücreti alırlar. Bu yüzden yatırımcıların çoğu borsa yatırım fonları alıp satmak daha karlı geliyor.

Borsa Yatırım Fon Özellikleri

  • Piyasada katılma belgesi aracılığı ile işlem gören Borsa yatırım fonları, mülkiyet ve riskin dağıtılma ilkleri gözlemlenir.
  • Sektör ve endeks başarı takip altına alır.
  • Maliyeti ve riski minimum, yüksek kazanç elde etme imkanı sunar.
  • Birden fazla aynı araca yatırım yapılmasına olanak tanır ve fon içerisinde yer alan menkul kıymet ya da satılacak malların performansına dayalı endeks takibi unutulmamasını sağlar.
  • Önde gelen borsa yatırım fonları sayesinde şirket senetlerine ve endekslerine yatırım yapabilirsiniz. Fon içerisindeki şirket bölümleri farklıdır.
  • En önemli özellik ise borsanın yükselmesiyle birlikte getirilen miktardan faydalanmaya olanak sağlamış oluyor.