Büyük Annelerin Bebek Bakım Maaşı Alma Şartları

Çalışan çocuklu anneleri kapsayacak olan düzenlemeye göre, çocuğuna çocuğun büyük annesi (nine, nene) bakarsa, büyük anneye maaş bağlanacak. Medyada bugünlerde adını sıklıkla duyduğunuz bu düzenlemelerde hemen herkes bir anda sevinmeye başlamıştır. Ancak işin rengi sanıldığı gibi aydınlık değildir. Yani her nine (nene) dediğimiz kişiler annenin bebeğine bakıp maaş alamayacak !

Büyük annelere torun maaşı 2017

Detaylara göre büyük anneler, torunlarına bakınca devlet tarafından maaş bağlanacağı haberi var. Ancak burada haberin atladığı önemli nokta her annenin çocuğunu kapsamadığıdır. Yani maaşı alacak olanlar sadece çalışan annelerdir. Çalışmayan annelerin çocuklarına maaş verilmeyecektir. Hali ile bu konu hakkında medyanın bunu görmemesi abez olmuş.

Torununa bakan büyük anneye maaş

Öncelikle annenin kesinlikle sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekiyor. Zaten uygulamanın amacı, anne çalıştığı için ve bebekli olduğundan dolayı işine düzgün gitmemesi ve çocuğu ile arasında bağın kopmaması için. SSK’lı veya bağkur’lu çalışan anneler, eğer ki çocuklarını çocuğun büyük annesine bırakırsa, bakım maaşı adı altında çocuğa bakan kişiye maaş bağlanacak !

Maaşı alan anne olmamakla beraber, maaşı alacak olan bakımı yapan nine olacaktır.

Toruna bakacak neneye bakım maaşı

Torununa bakan nene (nine), öncelikle bakım parası alacaktır. Söz konusu bu maaş türü evde bakım maaşı alanlar ile aynı tutarı alacaktır. Yani 2017 evde bakım maaşı 952 TL olduğu için ninelerde artık o maaşı alacak. Tutara baktığımızda az bir paranın olmadığını belirtelim. Söz konusu maaş tutarın tamamı nineye gideceğini belirtelim. Maaşı alacak olan kişinin Ziraat katılım bankasında hesap açtırması gerekiyor zira maaş tutarı, şartların yerine getirilmesinin ardından her ay oraya yatırılacak !

Büyük Annelere Bebek Bakım Parası

Bebek bakım parası şartları arasında ;

  • Anne’nin kesinlikle çalışıyor olması ve sigortanın aktif gözükmesi.
  • Bebeğe bakacak olan büyük annenin çalışıyor olmaması yani ev hanımı olması.
  • Annenin doğumdan önce veya sonra 1 yıl aktif olarak sigortalı olması gerekiyor.
  • Toruna bakan ninenin yaşının en fazla 55 olması bekleniyor. Zira bu yaştan sonra onların da bakıma ihtiyacı gereksinimi vardır.
  • Bakımı yapılacak olan bebeğin en fazla 3 yaşında olması. Yani 3 yaşın üstünde kabul edilmiyor şimdilik.
  • Pilot iller şu an için Bursa ve İzmir. Ancak 2017 sonlarına doğru Diyarbakır, Mardin, Şanlı Urfa başta olmak üzere 27 ilde de bu projenin devam edeceğini belirtelim.
  • Bebek bakıcı parası için anne ve büyük annenin şartları kabul etmesi esas alınmaktadır.

Bebek bakım maaşı için başvurular nereye yapılacak?

Şuan için başvurular alınmamakta olup, pilot illerde bulunan (Bursa ve İstanbul) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının son ayrıntıları da bitirmesi bekleniyor. Normal şartlarda bu işlemler de bittiğinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurular alınacaktır. Ancak sadece 2017 başlangıcı olarak, bu iki il bazında başvurular alınacak.

Serkan ERCİL