Çapraz Kur Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Yatırımcılar döviz ile işlem yapmaya başladıklarında çapraz işlemlere yani çapraz kur konusuna merak sarabilirler. Bir çok birey çapraz kur nedir diye soru sorabilir. Haklılar da zira döviz işlemlerinde alım satım konusunda bu kurun değeri çok fazladır.

Çapraz Kur Nedir?

Çapraz Kur, kelime anlamı olarak karşılıklı döviz kurlarının oranı olarak adlandırılmakta. Yani iki döviz kurunun başka bir döviz kuru bazındaki oranı olarak verilmektedir. Bunu şu şekilde de açıklayabiliriz ; iki yabancı paranın diğer ülke bazındaki değerini göstermek için çapraz kurun uygulanması gereklidir.

İşlemlere baktığımızda ; dolar üzerinden hesaplanan yani dolar dışındaki para birimleri ile ilişkilerini gösteren döviz işlemlerine çapraz kur demekteyiz. Ayrıca piyasalarda çapraz kura bağlı olarak işlem yapanların sayısı oldukça fazladır. Yerli ve yabancı yatırımcıların hemen hepsi genelde bu işlemleri kullanır. Ülkeler arası yabancı paranın bir başka dövize dönüşüm oranıdır. Parite ile aynı anlamda kullanılır fakat daha geniş kapsamlı olan pariteyi farklı bir konuda inceleyip, sizlere bu konu hakkında da bilgiler sunacağız. Ülke para biriminin diğer ülke para birimine karşılık değeridir. İkili işlemlere yani para çiftlerine verilen isimdir.

Çapraz kur nasıl hesaplanır?

Hesaplamalar için bir çok metot örneği verebiliriz. Ancak asıl önemli olan hesaplama anında kurdaki değerlerin baz alınmasıdır.

Örnek olarak; EURO/USD Paritesi EURO nün USD karşısındaki değerini ifade etmektedir. EURO 3, USD 1 baz alınırsa, EURO/USD paritesi 3 olur. Bu şekilde ise 1 EURO = 3 USD olur. İlk birim temel dövizdir, ikinci birim ise karşıt dövizi belirtir. Ülkemizde kurlar Merkez Bankası tarafından ilan edilmektedir.