Cvc Kodu Nedir, Kredi Kartı Cvc Nerede Bulunuyor?

Cvc kodu kredi kartının arka yüzünde bulunan son 3 rakamına verilen addır. Kart doğrulama kodu olarak da bilinen cvc, kredi kartlarına ait olan güvenlik kodudur. Dünyada kredi kartı denilince akla hemen 2 farklı şirket geliyor. Bunlar visa ve mastercard olarak biliniyor. Bu iki firmanın tüm kart bilgilerini farklı varyasyon ve şifreleme metotları ile şifrelendiğini belirtelim. İşte bu cvc kodu da şifrelenmiştir. Yani sadece cvc yi bilen bir kişi, kartın diğer rakamlarını bilmez ise hiçbir şey yapamaz.

Cvc Kodu Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kartlarının güvende olmasını sağlayan rakamlardan oluşan 3 rakamlı bir koddur. Burada dikkat etmeniz gerekenler CVC Mastercard için geçerliyken CVV Visa ile, CID ise American Express ile kullanılmaktadır.

Kredi Kartı Cvc Nerede Bulunuyor?

Banka kredi kartlarının arka yüzünü çevirin kartın üst orta kısmında 3 rakamlı rakamlar göreceksiniz İşte o bizim cvc kodumuz. İnternet ortamında alışveriş yapılanca özellikle 3D secure adımını geçmeniz için çoğu alışveriş siteleri sizlerden bu kodu talep eder. Eğer ki o kodu girmediğiniz takdirde kartınızdan ücret çekilmeyecek ve işlem başarısız olacaktır. Bu nedenle tüm internet ve sanal alışveriş sitelerinde cvc kodu girilmelidir.

Alışveriş esnasında bankaya ulaştırılan bu bilgilerden bir tanesi hatta bir rakamı dahi hatalı ise, işlem gerçekleşmez. Bu nedenle alışveriş siteleri sizlerden kart bilgilerinizin hatasız olarak girilmesini talep eder. Ayrıca her alışveriş sitelerinden kart bilgilerinin girilmemeleri yerine sanal kart açtırarak bu bilgileri kullanmanız önerilir. Zira bir çok alışveriş sitelerinin ssl bağlantılarının yani güvenli doğrulamalarının olmadığını belirtelim. Bu nedenle güvenilir ve sağlam alışveriş sitelerinden online işlemlerinizi yapmanız önerilir.

Cvc nerde yazar ?

Banka veya kredi kartlarının arka yüzünde son 3 rakamını görmeniz gerekiyor. Eğer bu rakamlar okunmaz ise kartınızı en yakın banka şubesine götürüp yenisi ile değiştirmeniz önerilir.

Kredi kartları olmazsa olmaz ekonomik araçlardan bir tanesidir. Cebinizde paranız olsa dahi, kartın bulunması demek sıcak paranın verilmemesi ve kart ile ödemelerin yapılması anlamına gelecektir.