Devlet Destekli Evlilik Kredisi Faiz Oranları

Devlet destekli evlilik kredisi almak istiyorsanız ve bu kredinin faiz oranları hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızda devlet destekli evlilik kredisi hakkında pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. 

Devlet destekli evlilik kredisi evlenmek isteyen çiftlerin devletten talep ettikleri katkıdır. Devlet destekli evlilik kredisi aslında çeyiz parası olarak da bilinmektedir. Bu kredi devlet tarafından evlenmek için hazırlık yapan ve para biriktiren gençlere verilmektedir. Devletin verdiği bu katkı hakkında önemli bilgileri edinmek için yazımızım devamına göz atın.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisi 2016 yılında çiftlere verileceği duyurulan ve başvuruların alındığı bir katkıdır. Bu katkı devlet tarafından evlenmek isteyen çiftlere verilen bie destektir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan iş birliği sonucunda verilen bu katkıyı almak isteyen gençlerin belirli koşulları yerine getirmesi zorunludur.

Devlet destekli evlilik kredisi sadece devletin belirlediği koşulları yerine getiren çiftlere verilmektedir. Bunlardan en önemlisi devletten katkı almak isteyen gencin başvuru yaptığı tarihte 24 yaşından gün almamış olmasıdır. Diğer koşullar ise başvurusu kabul edilen gencin bankada hemen bir çeyiz hesabı açması ve belirtilen tarihten itibaren bu hesaba her ay para yatırmasıdır.

Çeyiz Hesabına Her Ay Para Yatırmak Şarttır

Çeyiz hesabı bankada açtırdığınız ve birikim yapacağınız hesaptır. Çeyiz hesabınıza her ay en az 100 TL ve en çok 1000 TL yatırmanız şarttır. Bu birikimi en az üç yıl boyunca yapmanız gerekir. Yani en düşük katkıyı alabilmeniz için en az üç yıl boyunca para yatırmanız şarttır. Üç yıl ile beş yıl arasında bir zamanda istediğiniz zaman birikimi sonlandırabilir katkı almak için başvuru yapabilirsiniz. Burada en fazla birikim yapabileceğiniz süre beş yıldır.

Devlet destekli evlilik kredisi faizsiz bir kredidir. Yani faiz oranı sıfırdır. Ayrıca bu kredi bir yıl ertelemeli kredidir. Yani geri ödemeyi yapmaya düğünden bir yıl sonra başlarsınız. Birikim yaptığınız üç yılın sonunda 4223 TL, dört yılın sonunda 4751 TL, beş yılın sonunda 5000 TL katkı alırsınız.