E-Haciz İşlemleri Nedir, Kurtulmanın Yolları Nedir?

E-haciz işlemlerine maruz kalan bireyler, e hacizin tam olarak ne olduğunu veya ne anlama geldiğini bilmediğinden, e hacizden kurtulmanın yollarını aramakta.

E-Haciz İşlemleri Nedir, Kurtulmanın Yolları Nedir?

E- Haciz devlete veya kamu kurumlarına olan borcunuzun miktarı kadar tutarın, banka hesabınızdan haczedilmesi işlemidir. Herhangi bir verdi borcu, trafik cezası tarafınıza tebliğ edildiği takdirde ödemediyseniz ve yasal işlem başlatılmışsa böyle bir işleme tabi tutulabilirsiniz.

E-Haciz İşlemi Nasıl Uygulanmaktadır?

E- Haciz, kamu kurumlarına olan borçlarınızın, size tebliğ edildiği günden itibaren, 7 gün içerisinde geri dönüş yapmamanız halinde uygulanır. Bu yöntemin asıl amacı, avukat, denetimci, haciz memuru gibi herhangi bir insan gücüne gerek kalmadan,borcunuzun hesabından kesilmesidir. Örneğin vergi borcunuz var, bu borç internet ortamında, Maliye bakanlığı’nın ilgili bölümüne yönlendirilir. Bu bölümler tarafından da tüm bankalara borçlu olduğunuz bilgisi ve borcun haczedilmesi isteği gönderilir. Bankalarda herhangi bir hesabınızda bu miktar bulunduğu takdirde, ödeme banka tarafından tahsil edilir. Bu sistemin bankacılık sistemi ve mükellefler açısından çok da olumlu bir sistem olduğunu söylemek mümkünd değildir

E-Hacizden Nasıl Kurtulunur?

  • Ödeme tarafınıza tebliğ edilmişse, bu tebliğden itibaren size 7 gün verilir. Bu süre içerisinde borcunuzu ödeyebilirsiniz. Eger size tebliğ edilmeden bu haciz işlemi gerçekleşmişse, bu işlemi iptal edebilirsiniz.
  • Eger borç size ait değilse, önceden ödemişseniz, bildiğiniz kesin bir yanlışlık olması durumunda, yürütmeyi durdurma kararı alabilirsiniz. Böyle bir durumda, borcunuzu ödediğinize dair elinizde bir belge varsa, bunu ibraz etmeniz halinde haciz işleminizi kolaylıkla iptal edebilirsiniz.
  • Borcunuz yüklü miktarda ise, taksitlendirme yöntemine başvurabilirsiniz. Bu ancak banka hesabınızda mümkündür lakin herhangi bir menkul veya gayrimenkulun haczi için geçerli değildir.