Eft İle Havale Arasındaki Farklar 2017

Bankalarda sürekli para giriş ve çıkışı ile uğraşanlar havale ve de eft kelimeleri ile karşılaşacaktır. Bu yüzden eft ile havale arasındaki farkların öğrenilmesi gerekiyor.

Eft Nedir ?

Elektronik fon transferi (para nakit) olarak adlandırılan eft, bankadan bankaya giden nakit akışıdır. Ancak bankaların farklı olmasına bağlı işlem gerçekleşir. A bankasından, B bankasına giden işlemlere eft denilmektedir. Eft işlemlerinde genelde bankaların çoğunluğu işlem ücreti kesmektedir. Eft ücreti kesmeyen bankalar 2017 enpara.com, yapıkredi nuvo, igaranti gibi internet bankacılığı kurumlarıdır.

Havale Nedir ?

Havale demek bankalardan aynı bankaya para transferi işlemidir. Burada genelde bankaların çoğu aynı bankalar olduğu için hesap işlem ücreti almazlar. Ancak bazı bankalarda almaktadır.

EFT Nedir, Havale Nedir Aralarındaki Fark Nedir?

Farklı bankalar arasındaki para aktarma işlemine EFT denilmektedir. Havale ise aynı banka içerisinde bir hesaptan, başka hesaba para aktarma işlemidir. Banka işlemleri ile fazla işi olmayan insanların bu terimleri karıştırması doğaldır ama sık sık banka işlemlerine başvuranların iki terimi birbirinden ayırt edebilmesi gerekmektedir. EFT nedir, havale nedir, aralarındaki fark nedir? Bu sorularının yanıtlarının, banka kullanıcıları tarafından net olarak bilinmesi işleri kolaylaştıracaktır.

eft havale ücretleri

“EFT nedir, havale nedir aralarındaki fark nedir?” sorusunu örnekle açıklamak gerekirse;

  • EFT; X bankasından, Y bankasına para aktarma işlemidir.
  • Havale; X bankasında iki hesap arasında para aktarma işlemidir.

İki işlemde de para aktarımı söz konusu olduğundan zaman zaman terimler birbirine karıştırılmaktadır. Ancak biri bankalar arası yapılırken, diğeri hesaplar arası yapılmaktadır.

Bankacılıkta En Çok Karıştırılan İki Terim

EFT ve havale işlemleri, bankalarda en çok kullanılan işlem olmasının yanında kullanıcılar tarafından en sık karıştırılan işlemlerdir. Günümüzde birçok işimizi online olarak hallederiz. Banka müşterileri de günlük yoğunluk nedeni ile işlemlerini internet şubeleri aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Karışıklığa mahal verilmemesi adına iki işlem arasındaki fark ayırt edilmelidir.