Emin Enerji Nedir, Yatırımı Karlı Mıdır?

Eminevim ve emin oto‘dan sonra şirket yeni bir yatırım ile karşımıza çıkıyor ; emin enerji. Yapılacak olan hisse pay satışı sonrasında hiçbir işlem yapmadan, para kazanabilirsiniz aylık bazda.

Emin Enerji Nedir?

Güneş ve rüzgar sistemine dayalı olarak enerji üretecek santrallerin kurulması ve bunların imece usulü ile halk tarafından toplanan paralar ile şirketin el vermesi dahilinde işletilmesidir. Burada çıkan enerjiyi de emin group almaktadır. Yani ortaya çıkacak olan enerjiyi de pazarlama yapmadan hazır bulunan alıcının olması o konuda da yatırımın güvenli olacağına işaret etmektedir.

Emin Üstün tarafından 2005 yılında başlanan emin oto projesi, büyük ilgi görerek, çok kısa sürede 60 bin kişinin oto sahibi olmasını sağlamıştır. Bununla da yetinmeyen Emin üstün, sonraları 100 katılımcı desteği alarak, otodaki işlemin aynısını gayri menkul sistemine entegre etti. Bu sayede hızla yayılan güvenden dolayı 100’lü rakamlar artık on binlerce kişiye yayıldı. Katılımcıların parası ile bir tür imece usulu sayesinde her ay 1 kişiye ev sahibi olması sağlanıyor.

Enerji sektörüne hızlı bir giriş yapan Emin şirketler grubu, grubun sahip olduğu arsalar üzerine terminalleri kuruluyor. Şirketin belli başlı projelerinin başarılı olması, yeni yapılacak olan projelere ilginin de artmasına neden oluyor. Zira 2017 yılı dahilinde yeni bir diğer projesi olan rüzgar projesini de hayata geçirecek.

Emin Enerji Yatırımı Ne Kadar?

Emin üstün tarafından açıklanan bilgilere göre; “1 MW santralin kurulum maliyetini 4 milyon TL kabul ediyorum. Santral sahibi şirketin hisselerini 5`er kW`dan 200 kişiye satıp 20`şer bin TL`den 4 milyon TL topluyorum. Üretilen elektriğin tamamını Emin Enerji satın alıyor. Yani elektriğin alıcısı, dolayısıyla santralin geliri hazır. Bu gelir, ortaklara pay edilerek dağıtılacak. Diyelim ki 5 kW`dan yaklaşık 750 kWh elektrik üretildi, kWh başına 30 kuruş desek, 2250 TL gelir demek. Bunun 2000 TL`sini santral ortaklarına ödeyeceğim, 250 TL`si de Emin Enerji`ye kalacak. Vatandaşın 50 bin TL`si varsa, bu kez 12.5 kWh ile ortak olacak. Bu santraller 7-9 senede kendini amorti ediyor.”

Yatırımı Nasıl Değerlendirebilirim?

Konu hakkında yapılan incelemelerde hisse başı olan tutar 20 bin TL ve 5 adet hisse aldığımızı farz edersek, ayda getiri olarak 1000 TL tutarında gelir söz konusu. Şirketin bahsettiği garanti süresi 8 yıl ancak bize göre bu süre ortalama 8,5 yıla denk geliyor. Şimdi şöyle düşünebiliriz acaba 100 bin TL yi buraya yatırıp aylık 1000 TL alınmasına değiyor mu? Bunu konut sektörüne yatırdığımızı farz edersek her yıl konuta zam geldiğini söyleyebiliriz. Misal 115 bin TL ye alınan bir daire 3+1 olmak üzere sadece 4 ayda 140 bin TL’ye çıktı. 4 ayda 25 bin TL kar elde etmek mi güzel yoksa tünelin ucunun belli olmadığı yer mi?