Engelli Yakınına 1.000 TL Maaş Parası Verilecek

Engelli veya özürlü maaşları 2017 yılında zamlı olarak, şubat ayında verilmesi bekleniyor. Engelli bireylerin engel olma yüzdeliğine göre maaşlarında artma söz konusu oldu. Buna göre engel oranları yani yüzdeliğine bakarak, güncel maaşlarınızı öğrenebilirsiniz.

Engelli maaşları 2017

Engelli iseniz veya özürlü olup da iş yapamayanlar, sağlık kurulundan alacakları ağır engelli raporu doğrultusunda devlet tarafından maaş bağlanmaktadır. Buna göre bu maaşlara bakmak istediğimizde 2017 yılı dahilinde yeni miktarlar şu şekilde ;

  • Engelli iseniz ve raporunuz %40 ile %69 arasında ise 1059 Lira,
  • Engelli iseniz ve raporunuz %70 ve üzeri ise 1589 Lira maaş verilecek.
  • Engelli olup da 18 yaşının altında ise engelli kişinin yakınına maaş verilecek.

Buradaki amaç mağduriyetlerin bir an önce giderilmesidir. Engelli bireyler denilince muhtaç olanlar veya özürlü olan bireylerin kastedildiğini belirtelim. Bu yüzden devlet, engelli olma yüzdelik dilimine göre maaş bağlamaktadır. Tabi bu maaşı hemen herkes alamıyor. Belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Engelli maaşı nasıl alınır?

Her engelliye maaş bağlanmıyor. Bunun için engel oranı en az %40 olmalıdır. Öncelikle SGK tarafından sağlık raporu hazırlanmalı ve bu raporda engelli olduğunun kanıtlanması. Engel olma yüzdeliği en az %40 ve üzeri olacaktır. Eğer engelli olan birey 18 yaşının altında ise maaş aileden birine bağlanıyor (anneye).

2022 engelli maaşı kanununa göre ; alınacak ücretlerin miktarı engel olma yüzdeliğine bakılıyor.

Engelli yakınına maaş verilmesi

Devlet sadece engelliye 2022 maaşı vermemektedir. Engelliye bakacak olan yakınına da 1000 TL ye yakın bir evde bakım maaşı vermektedir. Burada da şartlar aranıyor yani engelli olan bireyin bakıma muhtaç olması zorunlu. Kendi işini yapamayacak kadar ağır olanlar için, devlet evde bakım hizmetini devreye sokarak bu kişilere her ay 1000 TL para veriyor.

Evde bakım maaşı alınabilmesi için bakıma muhtaç bireyin sağlık raporunda ağır engelli ibaresi olması zorunludur. Ve engel olma yüzdeliği en az %50 olacaktır. Buna ek olarak ev hane halkının geliri en az 847 liradan az olması da gerekmektedir. Bu maaşı bakıma muhtaç olan almıyor sadece evde bakımı yapacak şahısa vermektedir.

Başvurular hakkında bir çok soru geliyor. Başvuru için bağlı bulunduğunuz ikamet edilen yerde bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekiyor. Buradan alacağınız belgeler dahilinde sağlık raporu için sizleri yönlendirecekleri sağlık kuruluşundan raporu almanız talep edilir. Sağlık raporu için para ödemeyeceksiniz. Engel olma yüzdeliğini raporda gösterdikten sonra heyet önüne çıkacaksınız.