Eski Ve Yeni Tarihli Çeyrek Altın Farkı Nedir

Ülkemiz şartlarında altına yatırım yapanların sayısı oldukça fazladır. Özellikle çeyrek altın konusunda eski ve yeni tarihli olmasına çok dikkat edilmektedir.

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Altın Farkı Nedir?

Son zamanlarda doların yükselmesi ve siyasetçilerin vatandaşlarımızı dolar bozdurmaya yönlendirmesi sonucunda bireysel yatırımcıların altına olan ilgisi her geçen gün artmaktadır. Yatırımlarını altından yana kullanan bireysel yatırımcıların son zamanlarda toplumda dillendirilen eski tarihli altın ile yeni tarihli altın arasındaki farklardan ötürü kafası bir hayli karışmış durumdadır. Bizde makalemizde eski tarihli altın ile yeni tarihli altın farkı nedir açıklayalım istedik.

Geçmiş yıllarda üretilen ve bulunduğumuz yılın ürünleri dahil olmayan altınlara eski tarihli altın denilmektedir. Piyasada çok bulunan eski tarihli altınlar genellikle yeni tarihli altınlara nazaran 4-5 türk lirası daha ucuz fiyata satılmaktadır. Bulunduğum yıl içerisinde, altın tesislerince üretilen ve satışa sunulan altınlara da yeni tarihli altın denilmektedir.

altın fiyatları 2017

Eski ve yeni tarihli altınlara bakıldığında ürün ve özellik olarak hiçbir fark yoktur.Ancak fiyatlardaki 4-5 liralık farklılık fark yatırımcıların kafasında soru işaretlerine yol açmaktadır. Aslında bunun basit bir açıklaması vardır. Eski ve yeni tarihli altın arasındaki fiyat farklılığında tamamen kuyumcuların parmağı vardır. Çünkü alım satım işlemi yapan kuyumcular altını temin ederken darphaneye ödedikleri damga vergisini bu yolla yatırımcılardan geri kazanmaktadır. Böylece kuyumcular altını hem alırken hemde satarken eski ya da yeni tarihli olmaksızın damga vergisinden etkilenmeyecek,bu yükü de maalesef bireysel yatırımcılara yükleyeceklerdir. Oluşan fiyat farkında artık bilindiği üzere damga vergisinden kaynaklanmaktadır ve altın yatırımcıları maalesef bu fiyat farkını ödeyerek altın yatırımı yapmaya devam etmektedirler.

Altın 2017 Yılında Ne Olur ?

Yapılan teknik incelemeler sonrasında altına yatırım yapanlar, 2016 yılı sonlarında şuanda en dip fiyatında olduğunu belirtelim. Bu yüzden altına yatırım yapmak isteyenlere önerimiz bu seviyelerden alınabilir olmasını belirtelim. Ayrıca altına girenlerin, kesinlikle uzun ve orta vadeli yatırım yapmalarını öneriyoruz.