Esnaflar İşsizlik Maaşı 1.422 TL Nasıl Alacak?

Esnaf olan bireyler iş yerlerine destek amacı adı altında işsizlik maaşı olan 1.422 TL alabilecek. İşsizlik maaşını nasıl alacakları konusunda ise bu bilgiler önem taşıyacak.

[toc]

Esnafa İşsizlik Maaşı

Diğer adı kobi olarak tanımlanan esnaf kredileri, 2017 yılında tüm bankalar tarafından bireylere verilmektedir. Esnafa olan onay aşaması, normal bireylere göre daha fazladır. Zira ticari kimliğin ön plana çıkmasının faydalarından biridir esnaf kredileri.

Esnafa kredi veren bankalara bakıldığında akbank, yapı kredi, türkiye ekonomi bankası, garanti, iş bankası, vakıf bankası, deniz bank vb. olabiliyor. Bu bankalarda ek olarak esnaf koop. adı verilen derneklerinde olduğunu belirtelim. Ancak bunların kredi verme şartları, bankalara oranla daha ağır ve zordur.

Esnafa olan destekler bununla da sınırlı değil. Esnafa sicil affı görüşmeleri kabul edildikten sonra ilgili hükmün TBMM tarafından onanması bekleniyor. Bu sayede ülkemizde milyonlarca esnaf, sicil affı sayesinde yeniden kredi başvurusu yapabilecek. Buna ek olarak işsizlik maaşı alan bireyler gibi esnaf olan bireylerde maaş alabilecek.

Esnaflar İşsizlik Maaşı Nasıl Alacak?

İşçiler gibi esnaf da işsizlik maaşı alabilecek. İş yerini kapatan esnafa maaş imkanı sağlayacak düzenleme Meclis yoluna girmiştir. Bu sayede yapılması gerekenleri de buradan vermek istediğimizde; Hazırlanan düzenlemeye göre; kurulacak Ahilik Fonu’na yatırılacak prim oranı yüzde 3 olacak. Bunun yüzde 2’sini esnaf, yüzde 1’ini de Hazine karşılayacak. İş yerini kapatan esnaf 36 ay prim yatırmışsa 10 ay, 24 ay prim yatırmışsa 6 ay işsizlik maaşı alacak. Ödenecek maaş, 711 lira ile bin 422 lira arasında farklılık gösterecek.

Başvurular meclisin onay vermesinin ardından SGK tarafından alınacak. SGK tarafından alınan başvurularda esnaf olan bireyin vergi levhası ve sigorta süreleri göz önünde bulundurulacak.