Ev Alırken Tapu Masrafı Nedir, Ne Kadara Mal Olur

Ev almak bireylerin hayatlarını düzene sokmak için en mantıklı fikirlerden bir tanesidir. Ev alırken tapu masrafına dikkat etmeniz ve bu miktarı peşin bulmanız gerekiyor. Zira tapu masrafı sanıldığı kadar az bir para değildir.

Ev Alımında Tapu Masrafları Nedir, Ne Kadara Mal Olur

Ev alırken veya satarken ödediğiniz birtakım masraflar bulunmaktadır. Ev alımında tapu masrafları, iki tarafında ödemek zorunda olduğu bir ücrettir. Bunu satıcı ve alıcı eşit miktarda öder. Aldığınız evin miktarının %4 ü’nü iki eşit miktara bölerseniz vereceğiniz ücreti hesaplayabilirsiniz. Örneğin; 200.000 Tl’lik bir ev alıyor veya satıyorsanız, alıcı 4.000 TL satıcı 4.000 TL ödeyecek demektir. Bu sadece ev için değil, arsa, işyeri, bina gibi tüm satış işlemlerinde ödenmektedir.

Ev Alırken veya Satarken Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Aldığınız evin, anlaşmada yazan miktarına dikkate etmelisiniz. Ev alımında tapu masrafları, fiyata göre değişeceğinden, eğer düşük vergi ödemek için az gösterilmişse, bu ileride yapılacak tespit çalışmalarında ortaya çıkabilir, bundan dolayı kanunda bunun için belirtilmiş cezalara çarptırılabilirsiniz.
  2. Ödemeyi kimin yapacağını mutlaka, tapuya gitmeden önce kararlaştırın. Kanunlarda, tapu masrafının ikiye bölünmesi ve iki tarafında eşit ödemesi kararlaştırılmış olsa da, bazen yapılan özel anlaşmalarda bir tarafa bütün yük yüklenmek istenmektedir. Bunu önceden yapacağınız anlaşma ile kesin bir karara bağlamalısınız.
  3. Tapu harcı haricinde, az bir miktar da masraflar için döner sermaye adı altında bir ödeme yaparsınız.
  4. Satın aldığınız gayrimenkul için, her yıl belli bir miktarda vergi ödersiniz.

Tapu Harcı Düşük Göstermenin Cezası Nedir?

Herhangi bir işlemde, usülsüzlük yapmanın cezası maddi yaptırımlarla ödenir. Tapu harcını düşük göstermenin cezası, harcın tamamını hem alıcıdan hem de satıcıdan almaktır. Ayrıca, harcın ¼’ü kadar cezaya maruz kalırsınız. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, satın aldığınız gayrimenkulun gerçek bedelini beyan etmelisiniz.

ev tapu fiyatları 2017

Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Tapu harcı, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’ne, Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bankalara ödenebilir. Eğer banka kredisi ile ödeme yapacaksanız, satın aldığınız gayrimenkülün tam fiyatını belirtmeniz gerekir. Aksi halde cezai yaptırımla karşılaşabilirsiniz.