Ev Kredisi Çekerken Kesilen Masrafları Nasıl Geri Alabilirim

Ev kredisi diğer adı ile mortgage, ev sahibi olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Ev kredisi çekerken kesilen masrafların olduğunu belirtelim.

Ev kredisi masrafları nasıl geri alınır?

Ev sahibi olmak için elinde yeteri miktarda parası olmayan kişiler, uzun vadeli olarak düşük faiz oranlarıyla bankalardan konut kredisi adı altında kredi alarak ev sahibi olabiliyor. Fakat bankalar anapara ve faizler dışında kişilerden dosya masrafı adı altında ücret alabiliyor. Bu durumun birçok vatandaş tarafından eleştirilmesi haksız kazanç olarak görülmesi dolayısıyla Yargıtay’ın almış olduğu karar neticesine göre, bazı koşulların mevcut olması halinde konut kredisi dosya masrafları adı altında alınan ücretler kişiye geri iade edilebiliyor. Bu doğrultuda sizde kredi masraflarını geri alma işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız yazıyı okuyabilirsiniz.

Yargıtay Kararları doğrultusunda, bankaların ne için aldıklarını belirtmedikleri ve gerekli olmadığı halde aldıkları dosya masrafları ücretini müşterileri iade etmeleri gerekecek.

Konut kredisi dosya masrafının iadesi için ilk olarak sizden bu ücreti almış olan bankaya bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekir. Yazmış olduğunuz dilekçe ile bankadan alınan dokümanlar sayesinde dosya masrafı adı altında sizden ne kadar ücret alındığı tespit edilebilir. Kesilen bu dosya masrafı ücretine göre Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine şahsen müracaat edilmesi gerekiyor.

2014 yılında dosya masrafı adı altında sizden kesilen bedel 1.161,67 TL’nin altında ise ikâmet ettiğiniz yerin ilçe kaymakamlığında bulunan hakem heyetine; Şayet 1.161,67 TL’nin üstünde ise tüketici mahkemelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat 2015 yılı için yeniden yapılandırılan parasal sınırlamalara göre, Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunmak için talep edilecek ücretin en az 2.200 Türk Lirası olması şartı aranmaktadır. Bu koşula göre 2.200,00 TL’nin altında olan dosya masrafları için Tüketici Hakem Heyetine, bu sınırın üstünde olan dosya masraflarının iadesi için de Tüketici mahkemelerine başvuruda bulunulması gerekmektedir.