Evde Bakım Maaşı Nedir ve Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı engelli kişilerin kendilerine bakan akrabalarına devlet tarafından ödenen bir paradır. Her ne kadar maaş adını alsa da bu aslında kişilere her ay yatan bir devlet yardımıdır.

Evde bakım maaşı ödenen kişiler evde bakmakla yükümlü oldukları engelli akrabalarına bakan kişilerdir. Bu kişilere devlet her ay belirli bir tutarda yardım parası verir. Bu para her ay ödendiği için buna evde bakım parası değil evde bakım maaşı adı verilmektedir. Bu parayı almak isteyen kişilerin sağlaması gereken belirli koşullar vardır.

Engeli belirli bir düzeyin üstünde olan engelliler bakılmaya muhtaç kişilerdir. Yani evde kendi işlerini kendileri yapamadıkları için birinin yardımına ve kendilerine bakmasına ihtiyaç duyarlar. Bu kişi eğer engelli kişinin akrabası olursa ve gerekli diğer koşulları sağlarsa devlet ona bakım parası verir. Ancak bu paranın kişiye ödenmesi için engelli kişinin engelinin yüzde 50 oranında olması şarttır.

Engelli Kişinin Yüzde 50 Engelli Raporu Alması Şart

Engelli kişinin kendisine bakan akrabasına para ödenmesi için bu engellinin tam teşekküllü bir hastaneden en az yüzde 50 engelli raporu alması şarttır. Ayrıca raporda kişinin ağır engelli olduğunu gösteren bir ifade olmalıdır. Eğer engelli olan kişi bu unsurları taşımıyorsa engelliye evde bakan akrabasına para verilmemektedir. Evde bakım maaşı 2017 yılı için 960 TL şeklinde belirlenmiştir.

Yüzde 50 engelli olan ve ağır engelli kategorisine giren engelli kişiye bir akrabası evde baksa bile bu akrabanın devletten evde bakım parası alabilmesi için eve giren aylık gelirin belirli bir tutarın altında olması şarttır. Yani evde bulunan herkesin toplam kazancı burada önem kazanmaktadır. Buna göre engelli kişinin bulunduğu eve giren aylık net gelir aylık net asgarî ücretin üçte ikisinden yani güncel olarak 847 TL’den az olmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde bakım maaşı alabilmek için engelli kişinin bağlı olduğu il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar il ya da ilçe müdürlüğüne başvurması gerekir. Müdürlük başvuru sonuçlarını en geç 30 gün içinde başvuran kişiye yazılı olarak bildirmektedir.