Evime Ne Kadar Kredi Çıkabilir?

Bir çok birey, oturduğu evin üzerine kredi başvurusu yapmadan önce evine ne kadar kredi çıkabileceğini merak etmektedir. Yani evime ne kadar kredi verir bankalar? Bankaların hemen hepsi kendilerini garantiye almadan hiç bir müşteriye kredi onayı vermemektedir. Tabi bu doğal karşılanmalıdır.

Öncelikle bilmeniz gerekenler arasında en önemlisi evin bitmemiş olduğu durumlarda hiçbir banka eve kredi vermez. Yani evin kapa taslak hazır olması esastır ki, bu yüzden ekspertizler devreye girerek evin resmi değerini biçmektedir.

Evime Ne Kadar Kredi Çıkabilir?

Ülkemizde bankaların hemen hepsi konut kredisi diye tabir edilen ev kredisi başvurularında, evin tamamına kredi vermezler. Yani alacağınız evin değeri atıyorum 100 bin TL ise bankadan 100 bin TL kredi başvurusu yaparsanız çıkmaz. Evin sadece %75 ile %80 değerine kadar kredi çıkacaktır. Bu da demek oluyor ki, eviniz için en fazla 80 bin TL kredi kullanabilirsiniz. Bu rakamları attığımı belirtelim. Zira bir çok il ve ilçelerde 1+1 daire fiyatlarının 120 bin TL den başladığını biliyoruz. Burada sizin esas alacağınız tutar %’lik dilim olan 70/80 aralığıdır.

Kaba İnşaat Daireye Kredi Çıkar Mı?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bankalar kendilerini güvence altına alacakları için evin tamamlanması şart olmakla beraber sizlere ev kredisini vermesi için tapunun alınması gerekiyor. Tapuda esas alınan değer ise evin tamamlanmış metre kare ve kat sayısı baz alınıyor. Aslına bakarsanız tüm iş ekspertiz olarak adlandırılan evinizi görmeye gelen banka görevlisine bağlıdır. Onun çekeceği resimlerde evin tüm detaylarına hatta ölçümlerine kadar bakılmaktadır. Bu yüzden kaba inşaatlı dairelere veya evin bitmemiş olmasına bağlı olarak, bankalardan ev kredisi çekemezsiniz !

Olumsuz eksper raporuna kredi veren bankalar

Her banka eksperi size kesin kredi verecektir diye bir düşünceye kapılmayınız. Zira gelen görevli evin durumuna ve piyasa değerini bildiği için alınacak olan kredi tutarına bağlı olarak kredi onayı vermektedir. Eğer ki evin değeri atıyoruz 120 bin TL dir ve siz bankadan 150 bin TL veya 100 bin TL talep etmeniz halinde bu krediyi alma ihtimaliniz %1 dir.

Olumsuz eksper raporuna bağlı olarak yeniden diğer bankalara giderek ev kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için önemli olan kredi faiz oranlarıdır.