Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi almak evlenmek, düğün yapmak ve ev döşemek için bir koşul hâline gelmiştir. Evlilik kredisinin nasıl alındığını ve hangi koşullarla alındığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Evlilik kredisinin nasıl alındığı evlenmek isteyen ve evlilik hazırlığı yapan çiftler tarafından çok sorulmaktadır. Evlilik kredisi almak için yapmanız gerekenler zor değildir. Burada esas zor olan konu evlilik kredisi almak için bankanın istediği koşulları sağlamanızdır. Evlilik kredisini bankadan uygun faiz oranlarıyla ve vade seçenekleriyle alabileceğiniz gibi devletin verdiği faizsiz ve bir yıl ertelemeli evlilik kredisini alabilirsiniz.

Evlilik kredisi almaya karar verdiğinizde karşınıza bankaların verdiği krediler ve devletin verdiği kredi çıkacaktır. Eğer 24 yaşınızdan gün almamışsanız ve en az üç yıl para biriktirerek devletin verdiği katkıyı aldıktan sonra evlenebileceğinizi düşünüyorsanız devletten faizsiz ve bir yıl ertelemeli krediyi alarak evlenmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Yazımızın devamında bu iki kredi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bankadan Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Bankadan evlilik kredisi alabilmeniz için kredi notunuz en az Türkiye ortalamasının üstünde olmalıdır. Kara listede olmamalı ve zarara atılan yani dosyası Varlık Yönetim Şirketine devredilen müşteri olmamalısınız. Ayrıca kredi notunuzun yüksek olmasının düşük faizli kredi almanızı sağladığını da bilmelisiniz.

Bankadan evlilik kredisi almak aslında ihtiyaç kredisi almaktır. Bu nedenle ibraz etmeniz gereken belgeler aynıdır. Maaş bordronuz ya da gelir belgeniz, nüfus cüzdanınız ve gerekirse eşinizin maaş bordrosu ile varsa diğer gelirlerinizin belgesi kredi başvurusu için yeterli olmaktadır. Uygun faiz ve vade seçenekleriyle evlilik kredisini bu başvuruyu yaparak alabilirsiniz.

Bankadan Devlet Katkısı Nasıl Alınır?

Devletin evlenmek isteyen çiftlere verdiği devlet katkısını almak istiyorsanız anlaşmalı bir bankaya başvurmanız ve başvurunuzun kabul edilmesi hâlinde çeyiz hesabı açmanız şarttır. Sonra bu hesaba en az üç yıl en fazla beş yıl boyunca her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL para yatırmalısınız. Üç yılın sonunda devletten 4223 TL, dört yılın sonunda 4751 TL ve beş yılın sonunda 5000 TL katlı alırsınız. Bu katkıyı faizsiz olarak düğünden bir yıl sonra 24 ayda geri ödersiniz.