Faizsiz Kredi Var Mı?

Faizsiz kredi veren bankalar en çok merak edilen ve sorulan bankalardır. Bu bankalar faizsiz ve avantajlı krediye ihtiyacı olan kişiler tarafından merak edilmektedir. 

Faizsiz kredi müşterilerin almayı en çok istedikleri kredidir. Çünkü hem faizsizdir hem de avantajlıdır. Bu kredinin taksitlerini ödemek diğer kredilere göre çok daha kolaydır. Bu nedenle öncelikle faizsiz kredi ya da düşük faizli kredi olup olmadığını araştırmak krediye ihtiyacı olan biri için çok daha tercih edilir bir harekettir.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Faizsiz krediler genellikle devletten alınan kredilerdir. Devletin bankalar ve kurumlar aracılığıyla verdiği kredilerin çoğu faizsizdir. Ancak bunları araştırıp bulmak ve kredilerin nasıl alındığını öğrenmek gerekir.

Devletin verdiği faizsiz kredileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bankalar aracılığıyla verilen faizsiz ve bir yıl ertelemeli evlilik kredisi (katkısı)
  • Bankalar aracılığıyla verilen faizsiz konut katkısı
  • KOSGEB aracılığıyla yeni girişimcilere verilen hibe desteği
  • KOSGEB aracılığıyla verilen faizsiz ve iki yıl sonra geri ödemeli makine ve aksam kredisi
  • KOSGEB’in verdiği diğer faizsiz krediler
  • Esnafa zaman zaman verilen faizsiz ve bir yıl sonra geri ödemeli destek kredisi

Devlet bankalar ve kurumlar aracılığıyla esnafa, girişimcilere, evlenmek isteyenlere faizsiz kredi verse de bankalar bunu yapmamaktadırlar. Bankalardan faizsiz kredi almanız çok zor ve belki de imkânsızdır. Faizsiz kredi verdiğini söyleyen bankalar bile kredi taksitlerine kâr payı adı altında ücretler eklemektedirler.

Devletin verdiği en önemli kredi faizsiz evlilik kredisidir. Buna aslında çeyiz parası ya da devlet katkısı adı verilmektedir. Çünkü banka bu krediyi evlenmek isteyen gençlerin bankada açtıkları çeyiz hesabında biriktirdikleri paraya katkı olarak vermektedir. Bu katkıyı daha sonra aynı tutarda ve bir yıl sonra 24 ay taksitle geri almaktadır.

Devletin verdiği faizsiz kredilerin arasında insanların en çok ilgi gösterdiği diğer faizsiz kredi KOSGEB yeni girişimci kredisidir. KOSGEB yeni girişimcilere hem hibe desteği hem de 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi vermektedir. Bu krediyi girişimcilerin makine ve aksam masrafları için iki yıl ertelemeli olarak almaları mümkündür. KOSGEB krediyi anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla verir.