Fed 2016 Aralık Ayı Toplantısı Ne Zaman Yapılacak

Bildiğiniz gibi FED her 3 ayda bir toplantı yapmakta olup, yılın son toplantısı 2016 aralık ayında yapılacak. FED aralık ayında faiz artıracak mı, faiz oranları ne olacak, banka faizleri düşecek mi veya dolar daha ne kadar çıkacak ?

İşte bu gibi önemli tüm soruların yanıtını belirleyen ana etken FED !

Fed Aralık 2016 Tarihi

Fazla uzatmadan sizlere tarihini vermek istiyorum 13/14 aralık 2016 tarihinde FED bu yıl için son kez toplanacak. Toplantı 13 aralıkta yapılıyor ve tüm dünyada 14 aralık 2016 tarihinde basın kuruluşlarının karşısına FED Sözcüsü çıkarak konuşmaya başlıyor.

Fed toplantılarında söz alan kişinin ağzından çıkan her kelime, ekonomistler tarafından büyük bir özenle incelenerek ” acaba bu kadın ne dedi, bu adamın asıl amacı ney ? ” gibi analizlerin yapılması söz konusu.

FED Dolar İlişkisi

Ülkemizde dolar aldı başını gidiyor çok değil bundan 6 ay önce forex firmalarının çoğu, doların yıl sonu tahminleri 3,20 idi. Bizde o sıralar dolar 2,92 idi ancak sonraları düşerek, 2,80 lere kadar düştü ama ne olduysa bir den yükseldi.

Şimdi dolar 3,50 ler de idi ancak son günlerde FED öncesi gerilemeye başladı. Bizim tahminlerimize göre FED olası faiz artırım kararını verecek gibi. Ancak bu kararın etkisi ne yazık ki ülkemizde yine kötü olacağa benziyor. Zira ülkemiz oldukça kötü durumda. Görünen köy klavuz istemezcesine yapılan zamlar ile ayakta durmakta olan ülkemiz , AB ‘nin dışarı atması sonrasında Ermeni lobisine katılma teşebbüsü bizleri oldukça üzeceğe benziyor. Zira masadaki ana etmen Ermenistan olduğu için Şangay 5 lisi gibi saçma sapan konumlara girmemek en mantıklısı !

FED Euro İlişkisi

Faiz artırımının artık son ayına giriyoruz dolayısı ile FED %99,9 faiz artıracak gibi. Ancak euro konusunda ters köşe olan Avrupa, ingiltere’nin AB’den ayrılmasının büyük üzüntüsünü yaşamakta. Zira ingilizler aslına bakarsanız AB’nin çok ötesinde kalıyor. Ayak bağı olan ingiltere değil bilakis AB’nin kendisidir. Bir anda euronun düşmesi herkesi yanıltarak hızlıca yükselişe geçmesi bunun ıspatıdır.

aralık 2016 fed toplantısı

aralık 2016 fed toplantısı

Euro’nun da ülkemizde FED kararı sonrası yükselmesi gündemde olabilir.