Fed Bej Kitap Raporu Mayıs 2017 Sayısı

Fed Bej Kitap raporu Mayıs 2017 sayısı yayımlandı. 31 Mayıs akşamı 21:00’de yayımlanan raporda ABD ekonomisi açısından merak edilen pek çok bilgi yer almakta. 

Her FOMC toplantısından iki hafta önce yayımlanan ve yatırımcıların merakla beklediği Fed Bej Kitap raporu yayımlandı. FOMC toplantısının 13 – 14 Haziran 2017 tarihlerinde yapılması bekleniyor. Bu toplantıda gelecek aylarda geçerli olacak faiz oranları belirlenecek. İşte bu faiz oranının ne olacağına Fed Bej Kitap raporunda yer alan verilere göre karar verilecek.

Fed Bej Kitap raporunda yer alan bilgilere göre ABD ekonomisi ılımlı şekilde büyümeye devam ediyor. Ancak büyüme sürerken iş gücü piyasasında arz değişikliği yaşanıyor. Öyle ki, Fed şubelerinin yer aldığı bölgelerden elde edilen veriler arz eksikliği yaşandığına işaret ediyor. Bu veriler Nisan ayından Mayıs ayı sonuna kadar olan döneme ait.

Fed Bej Kitap raporu için çeşitli bölgelerde bulunan Fed şubeleri bölgelerde şirketlerle anketler yapıyorlar. Buna göre göre ABD’nin iş gücü piyasasında arz eksikliği var. Ekonomik faaliyetler bazı bölgelerde ılımlı şekilde artış gösterse de bazı bölgelerde sınırlı artışlar yaşanması söz konusu. Hatta Boston ve Chicago’da büyümenin kısmen yavaşlaması söz konusu.

Fed Bej Kitap raporunun Mayıs 2017 sayısında yer alan diğer bir veri de tüketici harcamalarının zayıfladığını göstermekte. Bu harcamalar ekonominin yüzde 70’ini oluşturduğu için büyük önem arz etmekte. Ancak bu olumsuz verilere rağmen işletme sahipleri ile yapılan anketlere göre işletmeler kısa vadeli beklentilerini olumlu yönde tutuyorlar.

Bej Kitap raporu enerji, sanayi ve inşaat faaliyetlerinin güçlendiğini söylüyorlar. Ayrıca istihdam verileri de söz konusu süreç içinde artış göstermekte. Ancak bu konuda olumsuz bir veri bulunuyor. O da istihdamın arttığı için iş gücü piyasasının sıkılaşması ve eleman bulmanın zor hâle gelmesi. Ayrıca daha çok mesleği ve bölgeyi kapsayan arz eksikliği yaşanması.

Fed Bej Kitap raporunun yayımlanmasından sonra FOMC toplantısından nasıl bir karar çıkacağına ilişkin öngörüler gelmeye başladı. 13 ve 14 Haziran 2017 günlerinde yapılacak FOMC toplantısından faiz artırma kararı çıkması bekleniyor.