Fikri Olanlara Geri Ödemesiz 150 Bin TL Hibe 2017

Girişimci veya fikri olan bireylere Tübitak tarafından geri ödemesiz olarak 150.000 TL hibe desteği veriliyor. Fikri olup, kabul edilen her proje başına verilen bu ekonomik destek sayesinde genç girişimcilerin önü açılmaya devam ediyor.

Fikri olanlara 150 bin TL Kredi

Öncelikle şunu belirtelim bu projenin amacı fikirlerin ne derece başarılı olacağının ön koşuludur. Yani her proje kabul edilmiyor. Girişimciler veya fikri olan her birey katılabiliyor. Fikirleriniz yenilikçi ve faydalı olmak zorunda.

Hayata geçirilen projede, BİGG programı esas alınıyor. Yani Bireysel genç girişim ile teknolojik ve yenilikçi iş fikirleri ön planda olacak. Proje kapsamında 2 aşamalı eleme yapılıyor. Öncelikle internet sitesi üzerinden başvurular yapılıyor, sonrasında projeler kıyaslanarak eleme yapılıyor. Eleme esnasında fikirlerin yenilikçi olması, teknolojik düzeyi ve işin uygulanabileceği alanların yüksek veya rekabet düzeyinin olmasına bakılıyor. Bu aşamadan geçen fikir projesi son aşamaya geçiyor. Yani 2. aşamaya buradan da 2 aylık bir eğitim programına katılıyorsunuz. Programı başarı ile geçenlere ve ön onayı alan bireyler, Tübitak’a başvuru yapıyor bu belge ile. Maksimum hibe desteği 150.000 TL’ye kadar yararlanabiliyor.

Başvurular internet ortamında yapıldığını hatırlatalım.  İstanbul üniversitesi Teknokent tarafından düzenlenmekte.

Geri ödemesiz 150.000 TL Kredi Başvurusu

Objektif olmak gerekiyorsa, projelerin 2 aşamalı olması kötü zira ilk aşamayı geçenler, sonraki aşamada 2 aylık eğitime girmesi mantıksız. Hadi onu da geçtik diyelim kalkıp da yeniden tübitak’a başvurmak da neyin nesi ? Madem ki proje fikrimizi alan kurum, bizi hızlıca eleyip kendi projelerine eklemediği ne malum.

Ne yazık ki ülkemizde bunun gibi örnekler çok. Kişi kendi fikrini bir platformda paylaştığında patenti olmadığı için, başkaları tarafından hızlıca elinden alınarak kazançların üzerine yatabiliyor. Ben şahsım adına başvuru sitesine girdiğimde bir düzenbazlık olduğunu görüyorum zira alt yapı olarak kullanılan sistem sayesinde sizin projenizi alıp eleme şansları var.