Findeks Kredi Notu Az Riskli Olanlara Kredi Verenler

Findeks kredi notu sorgulama işlemlerinde sonuç ekranında az riskli çıkıyor ve kredi başvurusu yapmak isteyenler, akıllarında acaba kredi verenler bana olur mu? Diye sual sorabilir. Bu durumda bilmeniz ve önem vermeniz gereken bir kaç noktanın yanıtlarını yine buradan öğrenebilirsiniz.

Findeks kredi notu öğrenme

Türkiye bankacılık ve finans sektöründe 0 ile 1900 arasında değerlendirilen kişi ya da kuruluşlar kredi başvurularından puana göre değerlendirilir. Az riskli kredi notu nedir diye öğrenmek isteyenler için 1300-1499 puan arasının bu gruba girdiğini söyleyebiliriz.

Buna göre 0-799 arası en riskli, 800-1299 arası orta riskli, 1300-1499 arası az riskli, 1500-1699 arası iyi, 1700-1900 arası çok iyi olarak değerlendirilir. Bireyin kredi notunu etkileyen başlıklar ve önem sıralamaları şu şekildedir. Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları puanın %30’unu belirlerken, mevcut hesap ve borç durumu %25’ini, yeni kredi arayışı %20’sini, kredi kullanım yoğunluğu % 15’ini ve diğer kriterlerde %10’unu belirler. Gecikmeye kalmış kredi ve kredi kartı ödemeleri kredi puanı için son derece belirleyici bir konudur. Bankalar verdikleri kredileri sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geri almak ister.

Bu sebeple ödeme sıkıntısı çekeceği baştan belli olan adaylara kredi verilmez. Az riskli kredi notu nedir dendiğinde kredi renkleri akla gelir. Notu 699-1499 arasında olan müşterilerin findeks rengi sarıdır. Kredi notu sarı demek riskli ve az riskli demektir. Findeks rengi sarı olanların sık kredi arayışında bulunmaması, her gördüğü krediye başvurmaması, yapılan bir başvuru reddedildiyse yerine yenisinin başvurulmaması önemli ayrıntılardır.

Çok riskli yani kırmızı gurup hiçbir şekilde kredi kullanamaz. Kredi rengi yeşil olanlar ise kolaylıkla kredi çekebilir. Az riskli kredi notu nedir dendiğinde akla gelen sarı gurup ise verdiği ek imkânlarla kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir. Ek imkânlar arasında sıkı bir kefil veya bir ipotek girebilir. Kredi başvurusu reddedilenlerin sık sık kredi başvurusu yapması kesinlikle tavsiye edilmez. Belli bir dönem kredi kartı ödemelerini aksatmadan yapanların notlarında yükseliş görülebilir.