Findeks Kredi Notu Kaçla Kaç Arasıdır?

Findeks kredi notu ekranında ortaya çıkan skor, sizlerin kredi notunu vermektedir. Tüketiciler findeks kredi notu kaçla kaç arası olduğunu merak edebilir. Bildiğiniz gibi kredi notu, bankalar tarafından ilk sırada baz alınarak bakılan önemli bir değerlendirme raporudur. Bankaların sizleri kişisel bazda değil, ekonomik bazda tanıması için kredi kayıt bürosu tarafından sunulan bu nota bakarak kararını vermektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks sitesine kayıt olarak Tc numaranız ve cep telefonu dahilinde ilk sorgulama işlemlerinizi ücretsizce öğrenebilirsiniz. Bu sizlerin o anki güncel kredi notunu vermektedir. Daha sonraki sorgulamalarınızda findeks, sizlerden ücret talep etmektedir. Bu nedenle bankalar dahil bireylerin kredi notunu öğrenmelerini talep ettiklerinde onlardan işlem başına ücret alabilir.

Findeks ayrıca kredi notu düşük olanlara danışman hizmeti de vermektedir. Bu işlem içinde paket ücreti almaktadır. Bu danışmanlar sayesinde verecekleri yönergelere bağlı kaldığınızda genelde kredi notunuz artabilir. Tabi asıl önemli olan bankalara borcunuzu kapatmanız halinde ortalama 1 hafta içinde kredi notunuz artar.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bir puanlama sistemi olan findeks kredi notu, bankalardan kredi veya kredi kartı gibi bankacılık ürünlerine başvurduğunuzda baz alınan bir anket gibi düşünülebilir.

KKB adını verdiğimiz Kredi kayıt bürosu bankalar tarafından kurulmuş olup, bankalarda hesapları bulunan her kişinin bilgilerinin yani sicilinin bulundurulduğu bir sistem alt yapısıdır. Bu nedenle bankalar, kişilere belirli bir ürünü sunarken, o kişinin findeks kredi notuna bakarak karar vermektedir.

Findeks kredi notu 1 ile 1900 puan aralığındadır. 0 puanına sahip bireylerin hiçbir bankada hesabı olmayanları kapsamakta. Bu not değerlerine aşağıdaki ekrandan bakabilirsiniz.

findeks kredi notu

Kredi notu en az 1499 olursa bankalar hızlıca onay vermektedir. Banka departmanları ile yapılan diyaloglarda, orta riskli grubuna girenlerden kefil veya ipotek istediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca Az riskli olanlardan ise maaş bilgileri talep edilir. Bu durumu da şu şekilde açıklayabiliriz:

findeks kredi notu 2017

görüldüğü üzere bu notlara bakarak bankalar hızlıca karar verebiliyor. Bankaların çekindiği grup ise şüphesiz ki, az riskli kişilerdir. Bu yüzden ince eleyip sık dokumakta olduklarını belirtelim.