Findeks Kredi Notu Nedir, Ücretli Midir

Findeks, KKB altyapısını kullanarak, bireylerin bugüne kadar bankalar ile olan etkileşimine dayalı bir not ortalamasının yansıtılmasına kredi notu deniliyor. Halk arasında kredi notu, findeks adına bürünmüş bir terim olarak adlandırılmaktadır. Findeks kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemleri genelde ücrete esas olup, sorgulama başı 4 TL ücreti vardır.

Tüm finansal (Bankalarla olan maddi ilişkiler) geçmişinizin bankacılık kanununa göre kurulmuş anonim bir şirket olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB – Finansal işlemlerinizin kayıt altına alınması ve risk durumuna göre listelenmesini üstlenmiş anonim bir şirket) tarafından analiz edilmesine kredi notu denir.  Bankalar açısından bireyleri değerlendirmek için tek ölçüt olmasa da en önemlisidir. Bankaların Kredi Notu dışında kredi değerlendirme ölçütleri; çalıştığınız kurum, aile bireylerinin gelir ortalaması, sigorta durumu ve ek gelirler olarak sıralanabilir.

Kredi notunu yükseltmenin en önemli yolu borçlarınızın düzenli olarak ödenmesidir. Kredi notu kredi kartı borçlarının ve kredi borçlarının düzenli ödenmemesi sebebiyle düşmektedir. Kredi notu diğer bankalar tarafından da dikkate alınacağı için sonrasında herhangi bir bankaya yapacağınız kredi veya kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. Örneğin Kredinizin her ayın 7’sinde olan ödemesini ayın 8’inde bile yapsanız tam 1 ay gecikme olarak kayıtlara geçmektedir. Kredi notuna yansıyan bu gecikme yaklaşık olarak 8 aylık bir düzenli ödeme sonucunda telafi edilecektir. 1 aylık gecikmeli ödeme 12 ay boyunca yapılan düzenli ödemenin silinmesi demektir. Düşen kredi notunun hızla yükselebilmesi için kredili tüm bankacılık işlemlerinizin gecikmeye düşmemesi ve ödemelerin zamanında yapılmasına özen gösterilmelidir.

findeks kredi notu

Sürekli olan gecikmeli ödemeler ve kredi notunun tamamen düşmesi bankalar tarafından kara listeye alınmanıza sebep olur. Kara liste bankalar tarafından en kötü olarak nitelendirilen bir durumdur. Banka kara listede olanlara güvenmediği için kredi kullandırma gibi bir durumda söz konusu olmayacaktır.