Gelirimi Belgeleyemiyorum, Kredi Çıkar Mı?

Gelirini belgeleyemeyen ve fakat krediye ihtiyacı olan çok kişi vardır. Bu kişiler serbest çalışan ve gelirleri düzensiz olan kişilerdir. Kredi çıkıp çıkmayacağını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Gelirini belgeleyemeyen kişilerin sayısı son zamanlarda serbest çalışma şeklinin yaygınlaşması sonucunda epey artmıştır. Bu kişiler gelirlerini belgeleyememekte ve fakat çeşitli ihtiyaçları için bankadan kredi çekmeye gereksinim duymaktadırlar. Bu nedenle gelirlerini belgeleyemeyen kişiler için bankalar yeni bir kredi türü oluşturmuşlardır. Bu kredi türüne gelirini belgeleyemeyen kredi adı verilmektedir. Bu krediyi alabilmek isteyen kişilerin sağlamaları gereken koşullar diğerlerinden farklıdır.

Gelirini Belgeleyemeyenler Kredi Alabilir Mi?

Gelirini belgeleyemeyen kişiler de kredi alabilirler. Özellikle son yıllarda serbest ve uzaktan çalışma şeklinin yaygınlaşmasıyla bankalar da gelir belgesi ya da maaş bordrosu olmayan kişiler için krediler çıkarmaya başlamışlardır. Elbette maaş bordrosu olmayan herkese kredi verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Gelir belgesi olmayan kişilerin de sağlamaları gereken koşullar mevcuttur.

Bankadan kredi almak istiyorsanız fakat gelir belgeniz yoksa, geliriniz düzensizse ve krediye ihtiyacınız varsa her bankadan kredi alamazsınız. Gelirini belgeleyemeyen kişilere kredi veren belirli bankalar vardır. Bu bankaları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Akbank
  • Denizbank
  • QNB Finansbank
  • ING Bank

Bu bankalar geliri düzensiz olan ve gelirini belgeleyemeyen kişilere kredi vermektedirler. Ancak kredi başvurusu yapan müşterilerde aradıkları bazı koşullar mevcuttur.

Gelirini Belgeleyemeyen Kişilere Kredi Veren Bankaların Aradığı Koşullar

Kredi almak için gelirini belgeleyemeyen kişilere kredi veren bankaların birine başvuru yaptığınız zaman söz konusu bankaların aradığı koşulları bilmeniz gerekir. Bu koşullar şunlardır:

  • Kredi notunuzun çok yüksek olması (1600 ve üstü)
  • Kredi kartı ekstrelerinizi çok düzenli bir şekilde ve her ay asgarî tutarın üstünde olacak şekilde ödemeniz ve geciktirmemeniz ayrıca bankaya ibraz edebilmeniz
  • Adınıza olan tüm faturaları çok düzenli bir şekilde ve aksatmadan ödemeniz ve bankaya ibraz edebilmeniz

Bu koşulların bu kadar katı olmasının nedeni bankaların gelir belgesi olmadan kredi vermeleridir. Bunların yanı sıra bilmeniz gereken bir konu da yukarıdaki koşulları sağlamanıza rağmen bankadan gelir belgeniz olmadan çok yüksek tutarlarda kredi çekemeyeceğiniz ancak düşük tutarlarda kredi alabileceğinizdir.