Gss Borç Affı 2017

Yeni torba yasa 2017 ile gündeme gelen, Gss (Genel Sağlık Sigortası) borçlarına af konusu hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Ülkemizde yaşayan ve ilk çıktığı günden itibaren milletin yakındığı bir prim borcu olan genel sağlık sigortası – gss borcu, 2017 yılında da peşimizi bırakmayacak gibi!

Gss Borçlarına Af

Hazırlanan yeni torba yasası kararında gss borçlarını yeniden silinmesi gündemde. Bununla beraber gss primi en fazla 53 lira olacak. Yani 53 lirayı ödeyen hemen herkes sağlık haklarından yararlanacak.

Bildiğiniz gibi gss ne yazık ki hayatımıza 2012 yılında girdi. Bu giriş öyle ki hemen herkes bu primi ödemek zorunda bırakıldı. Bununla beraber çalışmayanlara veya bir sigortası olmayan bireylerin gelir testine girmesi zorunlu hale getirildi. Hane geliri baz alındığında asgari ücretin 3’te 1’inin altında kalanların primini devlet babamız ödeyecek. Ancak asgari ücretin 1404 lira olup, geliri 468 liranın altında olanlar acaba kimler? 468 liraya yaşayanlar var ise bu ülkede devlet sanırım halen insanların cebindeki son kuruşun hesabına girmiş.

Gss Borç Affı 2017

İlki 2016 yılında af kapsamına giren gss borç affı bu kez 2017 yılında yeniden gündemde. Bu affın kapsamında ise bu kez gelir testine hiç girmeyen bireyler gss prim borçlarına af gelecek gibi.

Gss prim borçlarına af kapsamından yararlanmak için 12 ay içinde ilgili birime başvurmanız gerekiyor. Başvuranlardan gecikme zammı, faizleri ve borcun tamamını alınmayacak. Konuyu toparlamak istediğimizde meclis tarafından kabul edilecek tasarıya istinaden ; gelir testine girmeyenler gss sicil affından yararlanacak. Aftan yararlanmak için gelir testi yapmayanlar 12 ay içinde gelir testi uygulaması zorunlu. Bunu ilgili il ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna başvurarak yapacaksınız. Şuan için prim miktarı 71 lira iken, gss borç affına girenlerden artık 53 lira alınacak.

Yorum: Açıkçası devletimiz ne yazık ki başarılı sonuçlar almamaya devam ediyor. Sürekli af çıkartarak asıl amaçlarını belli etmektedir. GSS prim ödemek var olan sıkıntılara bir yenisini ekleyecektir. Şöyle düşünelim ben asgari ücret ile çalışanım aylık gelirim 1404 lira. Devlet 1 ocak 2017 tarihinden itibaren beni zorunlu bes’e veriyor ve bu demek benim maaşımdan en az 75 lira kesinti demek. Yetmedi şimdide gelir testine sokarak, maaşımdan bir kesinti daha yapacak. Gelir testi yapanlar mevcut borçlarının silineceğini belirtiyor. Ancak gelir testine girmeden öncede kayıtlı olmadığınız için her hangi bir borcun olacağını zannetmiyorum ! Gelir testine girince zaten borca girmiş olacağınız ortaya çıkıyor 🙂