GYF – Gayrimenkul Yatırım Fonu Nedir?

Gayrimenkul yatırım fonu olarak adlandırılan gyf, şirket ve bireyler için ne anlama geldiğini bu bilgiler sayesinde öğrenmiş olacaksınız.

Önceki dönemlerde gayrimenkule yatırım işlemleri mülkiyeti satın alma ya da borsa aracılığı ile GYO alarak yapılmaktaydı. Gayrimenkule yatırım alanında bu seçeneklerden başka bir alternatifi bulunmayan fon işlemleri, günümüzün gelişen çağında yatırımcılara artık piyasada yeni bir seçenek daha sunulmaktadır.

Gayrimenkul yatırım fonu nedir?

Taşınmaza ortak olunan gayrimenkul yatırımlarından elde edilen fondan gelen gelirin finanse işlemiyle yatırımcı ortaklara katkı payı verilmesinin ortak gelir sistemidir. Bu fon ortaklara gelir sağlayan bir fondur. 1938 yılında İsviçre’de 1959 yılında Almanya’da ilk olarak gayrimenkul yatırım fonu kurulmuştur.

Resmi gazetede SPK tarafınca gayrimenkul yatırım fonlarını ilgilendiren esaslar yatırımcılar için tebliğ olarak tanımlanmıştır. Aracı finansmanların da doğduğu gibi gayrimenkul piyasasında projelere banka kredisi ile de dahil olabilmektedirler. Özetle, yatırımcılar taşınmaz gayrimenkule ortak olarak, fondan gelen katkı payından nemalanarak kar ve gelir etmektedirler.

Nitelikli Yatırımcı Ne Demektir?

SPK’nın resmin gazetede de yayımlandığı üzere gayrimenkul yatırım fonu ortağına pay satışı için, nitelikli yatırımcı olması kuralı vardır. Nitelikli yatırımcı demek; bankalarda minumum 1 milyon Türk lirası olan kişi, nitelikli yatırımcı demektir ve pay ortağı olarak, satıştan yararlana bilmektedir. Gayrimenkul fonuna ortak olmak için aranan tek şart “nitelikli yatırımcı” olmaktır. Ancak yatırımcılarının bankalarında olan bu miktarın hepsini yatırmaları gibi bir şart konulmamıştır.

Gayrimenkul Yatırım Fonunun Açılım Özeti

Gayrimenkul yatırım fonu, bir fondur, tüzel kişilik değildir. SPK denetiminde olan fonlardır. Yatırımcıların fona, varlıklarının %80 miktarını yatırmaları kafidir. Kalan %20’lik miktarı yatırma zorunlulukları yoktur. Gayrimenkul fonuna dahil edilecek her türlü bina vb. yapıların, yapı izni ve kat mülkiyeti olma zorunluluğu şarttır. Gayrimenkul yatırım fonuna ortak olmak için, yatırımcının banka hesaplarında 1 milyon olması zorunluluğu ile nitelikli yatırımcı sınıfında olması şarttır.