İnternetten Eft Hızlıca Nasıl Yapılır?

Sanal dünya dediğimiz internet ortamında artık bankacılık işlemleri bir kaç tık ile hızlıca yapılmaktadır. İnternetten eft yapmak artık çok kolay ve hızlı diyebiliriz. Bankalar arası para transferi olarak adlandırılan eft işlemlerinde, bilmeniz ve önem vermeniz gereken noktalarda vardır. Bunlar havaleye oranla eft daha dikkatli yapılmalıdır. Zira yapılan bir rakam karışıklığı sonrasında, eft karşı hesaba yansımaz.

Eft Nasıl Yapılıyor?

Her bankada kullanılan yöntem farklı olsa da bankalar arasındaki bu gibi parasal işlemlerde sorun yok denecek kadar azdır. Yani banka geneli ile eft işlemleri aynıdır. Eft yapmak için hesap bilgilerinin doğru yazılıp, girilmesi şarttır. Hatalı işlem yapıldığında genelde eft işleminiz geri yansımaktadır. Geri yansıyan para transferi 24 saat sonra hesabınıza geçiyor yani paranız bir yere kaçmıyor. Bununla beraber eft işlemi yapmak için karşı tarafın adı soyadı ve banka isminin yanı sıra bankadaki şube kodu ve hesap numarası da girilmelidir. Bunlara gerek yok derseniz sadece karşı tarafından iban numarası ve ad soyad dahilinde de yazarak eft yapabilirsiniz. İşin en kolayı iban hesabını alıp, kopyala yapıştır yaparak ilgili kutucuğa yazın.

Eft Transferi Karşı Tarafa Ne Zaman Düşer?

Eğer ki yapılan işlem hafta içi mesai saatleri arasında ise eft yaptığınız andan sadece 10 dakika sonra düşer karşı tarafa. Tüm bankalarda bu işlem süresi aşağı yukarı aynıdır.

Eğer ki yaptığınız işlem hafta içi mesai saatleri dışında ise bir sonraki gün, mesai saatleri içinde karşı tarafa yansıyacaktır. Bu arada yapılan işleminiz hafta sonlarına denk gelmiş ise, haftanın ilk iş günü mesai saatleri içinde yansıyor.

Eft Transferi Ücretleri 2017

Çoğu banka havaleden de ücret kestiği gibi özellikle bankalar arası transferi denilen eft işlemlerinde daha çok para kesiyor. Yani komisyon oranı daha fazladır havaleye oranla. Bankaların çoğunluğu 3 TL ile 10 TL arasında para kesmektedir. İnternet üzerinde daha düşük komisyon alınıyor ancak şube içinde komisyon çoktur.

Eft ücreti almayan bankalara baktığımızda ise enpara.com, one garanti uygulaması, yapı kredi nuvo, kuveyt türk bankası ve ceptetep uygulaması.