İpotek Karşılığı Kredi Veren Bankalar 2017

Kişiler banka kredi başvurusu olumsuz olduğunda, bankaya ipotek gösterdiğinde kredi onayı alabiliyor. Bu nedenle ipotek karşılığı kredi veren bankalar 2017 yılında da karşımıza çıkmakta.

İpotek Karşılığında Kredi Almak

İpotekli kredi başvurusu sık sık kullanılan kredi başvuru şekillerinden birisidir. Bu başvuru şeklini Türkiye genelinde şuan için tüm bankalar uyguluyor. İpotekli kredi başvurusu esasen bankaya bir teminat belirtme şeklidir. Bankalar, geri ödeme konusunda risk olarak gördüğü kişileri ipotekli başvurulara mecbur kılarak, geri ödeme konusunda teminat sağlamak isterler.

İpotekli Kredi Nedir?

Bankaya geri ödeme konusunda teminat sağlayabilmek amacıyla sağlam bir gelir beyanı yapamayan kişiler, bu gibi durumda ipotekli başvuru ile teminat sağlarlar. Bu başvuru şeklini genel olarak düzenli geliri olmayan kişiler uygulamaktadır. İpotekli kredi başvurusunu yalnızca gerçek kişiler uygulayabilir. Bunun yanı sıra, bu başvuru şeklinin geçerli olduğu kredi tipleri genel olarak yüksek tutarları içeren kredi türleridir. Örneğin; konut kredilerinde ipotekli başvurular sık sık görünmektedir. Bunun nedeni, konut kredilerinin miktar olarak yüksek olmasıdır. Banka kişileri bu borcu ödeme konusunda riskli gördüğü zaman, herhangi bir taşınmazı ipotek ettirir

İpotekli kredilerde, üzerinize kayıtlı olan bir taşınmazı bankaya ipotek ettirdikten sonra, bankanın belirli bir inceleme süreci olacaktır. Burada banka kurulu öncelikle ipotek gösterilen taşınmazın değerini inceleyecektir. Bu aşamada ipotek ettirilen mal, kredinin tutarı ile uyuşmazlık gösterirse, başvuru olumsuz sonuçlanır. Burada ipotek gösterilen taşınmazın kredi ile aynı değerde ya da daha değerli olması beklenir.

Borcu Ödemezsem İpotek Gösterdiğim Taşınmaza Ne Olur?

İpotekli başvurularda bankaya olan borcun ödenmemesi durumunda bankanın ipotek gösterilen mala el koyma hakkı bulunmaktadır. Burada genel olarak geçerli olan süre 90 gündür. Bankaya olan borçlarınızı 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödemezseniz, banka ipotek ettirilen taşınmaza el koyacaktır. Bu süreçte kişilerin yasal olarak herhangi bir hak talep etmesi de mümkün değildir. Ayrıca bankaya olan borçlar tamamen bitmedikçe, malınızın üzerindeki ipotek kalkmayacaktır.