Kambiyo Senedi Nedir, Ne işe Yarar?

Senet alırken kambiyo senet adı verilen türlere dikkat etmekte fayda olacaktır. Peki kambiyo senetleri zaman aşımı, kambiyo karları hakkında neler bilmeniz gerekiyor işte tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Kambiyo Senedi Nedir, Ne işe Yarar?

Kambiyo senedi çok fazla bilinen bir tanım değildir. Çoğu insan kambiyo senedinin ne olduğunu bilmez. Kambiyo senedi nedir, ne işe yarar? Bu sorunun yanıtını aramadan önce, yabancı kökenli olan kambiyo kelimesinin anlamını bilmekte yarar var. Sözlükteki anlamı ile para ve para yerine geçen evrakların değiştirilmesini ifade etmektedir. Bu nedenle, kambiyo “döviz” olarak adlandırılabilir.

Döviz alım satımlarında karşımıza çıkan kambiyo senedi nedir, ne işe yarar? Döviz işlemlerinde iki farklı para biriminin değiştirilmesi olayı gerçekleşmektedir. Bu işlem;

  • Ülke içerisinde,
  • Ülkeler arasında da olabilir.

Kıymetli evrakların alt türü olarak incelenen bazı senetlere kambiyo senedi denilmektedir. Kambiyo senedinin;

  • Poliçe
  • Bono
  • Çek gibi türleri mevcuttur.

Ticari İşlemlerin Vazgeçilmezi

Kredi şeklinde ödeme aracı olarak kullanılan kambiyo senedi, ticari işlemlerin vazgeçilmezi olmuştur. El değiştirme kabiliyetleri yüksek olan kambiyo senetleri, temel hukuki ilişkiden bağımsızdır. Kıymetli evrakların tüm özelliklerini taşımalarının yanında, en çok kullanılan senet çeşidi olduğu söylenebilir. Kanunen emre göre yazılan senetler, para alacağını temsil etmektedir.

kambiyo senedi nedir

Ticaret Hukuku’na bağlı olarak çalışan sistem olan ve ödeme araçlarından bir tanesidir kambiyo senedi. El değiştirme ve nakide hızlı olarak çevrilmesi sayesinde en çok tercih edilen ödeme araçlardan bir tanesidir. Yatırım amaçlı olarak düşünülmemelidir. Hukuksal olarak belirli bir yaptırımı olabilir. Kambiyo senetlerinin ne işe yaradıklarını ve içeriğini bilmeden kesinlikle almamanızı öneriyoruz. Kısaca özetlersek ;

Kambiyo senedi, ticaret hukukunda, kıymetli evrakın bir alt türü olarak incelenen senetlerdir. Türk Ticaret Kanunu’na göre kambiyo senetleri, poliçe, bono ve çektir.